Zekeriya Birkan Kimdir?

8
1645

Zekeriya Birkan Kimdir?
Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, Trabzon ilimizin Çaykara nufusuna kayıtlıdır. Ailesi yıllar önce Trabzon’un Of ilçesi, Eskipazar mahallesine yerleşmiştir ve Zekeriya Birkan burada dünyaya gelmiştir. Anne adı Ayşe baba adı Ahmet Birkandır. Evli ve 3 Çocuğu olan Zekeriya Birkan’ın en büyük çocuğu Muhammed Emin Birkan olmak üzere 2 çocuğu daha bulunmaktadır. Başarılı eğitim hayatı olan Birkan Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Akademisini 3.Sınıfta bıraktıktan sonra İstanbul Hukuk Fakültesine geçiş yapmış ve başarılı bir şekilde okulunu tamamlayarak mezun olmuştur. 

Zekeriya Birkan Eğitim ve  Öğrenim Hayatı

Eğitim ve Öğretim hayatına Trabzon ilinin Of ilçesinde  başlayan Birkan, ilkokulu burada tamamladıktan sonra ortaokul ve liseyi başkent Ankara’da tamamlamıştır. Üniversite hayatına Hacettepe Üniversitesinde başlayan Zekeriya Birkan daha sonra Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Akademisini 3. sınıfta bırakarak İstanbul Hukuk Fakültesini kazanmış ve eğitimine hukuk üzerinde devam etti. İstanbul Hukuk Fakültesinden 1992 yılında mezun olan Birkan, Avukatlık stajını tamamlayarak Bursa ilinden milletvekili seçilene kadar aktif olarak avukatlık meslek hayatına devam etmiştir. Okulunu ve stajını başarıyla tamamladıktan sonra 1994’de kısa dönem er olarak askerliğini tamamlamıştır.

 

Zekeriya Birkan Siyasi Hayatı

Zekeriya Birkan’ın siyasetle tanışması üniversite yıllarında başlamıştır. İstanbul Hukuk Fakültesi yıllarında Milli Gençlik Vakfı bünyesinde çalışmalara başlayan Birkan,Milli Genlik Vakfı Hukuk bülteni yayın yönetmenliğinde bulundu, daha sonra Refah Partisinin teşkilatlarında bir çok pozisyonda görev aldı. 1992 Yılında Bursa Refah Partisine kayıt olan Birkan, kısa süre içerisinde partinin önemli pozisyonlarında görev almaya başlamıştır. 1998 yılında Fazilet Partisi Nilüfer kurucu ilçe başkanlığını yürütmüş ve takvimler 1999 yılını gösterdiğinde Zekeriya Birkan, Bursa’dan Belediye başkan adayı olarak seçimlere katılmıştır. Refah partisinin kapatılması ve yasaklanması sonucunda 2002 yılında ise saadet partisinde siyasi hayatına devam etmiş ve aynı yıllar içerisinde Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Bursa Şubesi kurucu başkanlığı ve Huder Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu. 2002 Yılı içerisinde yapılan genel seçimlerde Saadet Partisi Bursa Milletvekili listesinde 13. Sıradan aday gösterildi. 2003 yılında ise Adalet ve Kalkınma Partisi ( AK Parti) Nilüfer ilçe delegesi seçilmiştir.

Aynı zamanda 28 Şubat sürecinde aktif rol oynayan Birkan, Sivil ve sosyal hayattaki hukuksuzluklara karşı yapılan mücadelede avukat olarak aktif bir şekilde rol oynamıştır.2014 Yılı içerisinde Adalet ve Kalkınma Partisi İl Demokrasisi ve Hakem Kurulu Başkanlığı görevine  getirilmiştir.
2004-2009 Yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Hukuk Danışmanlığı görevinde bulunmuştur.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Meslek hayatında, Sivil Toplum kuruluşlarında ve yerel yönetimlerde elde etmiş olduğu bilgi ve tecrübeyi Osmangazi Belediye’si için kullanmaya hazır olduğunu dile getirerek aday adayı olduğunu açıklamıştır.

2007 Genel Seçimlerinde Ak Parti Bursa Milletvekili aday adayı olan Birkan, 7 Haziran 2015’te yapılan genel seçimlerde 8. Sıradan girerek 25.Dönem Bursa Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ye girmiştir. 7 Haziran Seçimlerinden sonra  9 Temmuz 2015 Tarihinde resmen başlayan ve 23 Ağustos 2015 tarihine kadar süren başarısızlıkla sonuçlanan koalisyon müzakereleri sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ülke erken seçime getirilmiştir. 1 Kasım 2015 Tarihinde yapılan Genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) 7.Sıradan aday gösterilen Birkan, 26.Dönem Bursa Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısında yerini almıştır.

Siyasi başarılarının yanı sıra meslekte olan başarılarıyla da dikkat çekmeyi başarmıştır. 2010-2012 yılları arasında Bursa Baro Başkanlığı Görevini ifa etmiştir.

Zekeriya Birkan’ın Yaptığı Çalışmalar

 • 1998 Yılında Bursa Müstakil İş Adamları Derneği (Müsiad) Üyeliği
 • 1999 Yılında Bursa Mazlum Der Üyeliği
 • 1999 Yılında Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Bursa Şubesi kurucu başkanlığı ve Huder Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu.
 • İlim Yayma Cemiyeti, Bursa Yönetim Kurulu üyeliği
 • 2004 yılında Bursaspor Yönetimi ( Denetim Kurulu Üyeliği )
 • Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığı
 • Bursa Gençlik ve Eğitim vakfı (Burgev) kurucusu ve vakıf başkan yardımcılığı görevinde bulundu.
 • Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Sekreter Yardımcılığı
 • Anayasa Komisyon üyesi
 • 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu üyesiKAMU İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİ KOMİSYONU ( Kit) 

Zekeriya Birkan’ın Siyasi Çalışmaları

Milletvekili seçildiği andan itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısında da aktif görevler almaya devam eden birkan, Türkiye için çok önemli bir dönemden geçtiği Başkanlık Seçimlerinde Anayasa Komisyon üyesi olarak aktif görev almıştır. Türkiye de hain terör örgütü tarafından 15 Temmuz günü yapılan başarısız darbe teşebbüsünden sonra 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonuna getirilerek darbeye zemin hazırlayan sebepleri, bir daha ülkemizde darbe olmaması için yapılan çalışmalarda görev almıştır.Aynı zamanda Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu ( KİT ) Komisyonun üyesidir.Ak Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül başkanlığı döneminde AK Parti genel sekreter yardımcılığı görevine getirilmiştir.

Zekeriya Birkan’ın imzası bulunan Kanun Teklifleri

 • 10/12/2016       Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun                                Teklifi
 • 14/10/2016      Ankara İli Kazan İlçesinin Adının Kahramankazan Olarak Değiştirilmesine ve Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
 • 12/04/2016   Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
 • 01/04/2016   Siyasi Etik Kanunu Teklifi
 • 23/03/2016 Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
 • 30/12/2015 Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Yemin Töreni

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim.”

Zekeriya Birkan’ın Verdiği Röportaj

Birkan, bir genel yayın yönetmeniyle yapmış olduğu konuşmasında “Trabzon ve Ofluların kendisine güç verdiğini belirtti. Devamında orta öğretiminin 10 gününü Of’ta okuduğunu ve daha sonra babasının işi nedeniyle Ankara’da eğitimine devam ettiğini söyleyen Zekeriya Birkan Mecliste Trabzon’un 7. Milletvekili olarak görev yapacağını, Of’un, Çaykara’nın, Hayrat’ın ve Dernekpazarı’nın sorunlarıyla yakından ilgileneceğini de belirtti. Gerek belediyeden edinmiş olduğu tecrübelerden gerekse Hukuk Bürosunda ki almış olduğu eğitimlerden gerek sivil toplum kuruluşlarından edindiği deneyimlerden dolayı Hem Bursa’nın hem de Türkiye’nin sorunlarına itinalı bir şekilde çözüm üreteceğini belirten Zekeriya Birkan bu konuda kendisine güvenilmesini istedi.”

 

Zekeriya Birkan 25 Ekim 2017 Tarihinde Kit Alt Komisyonu olarak inceledikleri Çaykur Toplantısında 

ÇAYKUR KİT Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, çayların deniz, dere kenarlarına döküldüğü dönemler olduğunu belirterek, “Hamdolsun artık öyle değil. Üretici verdiği çayın parasını kısa vadede alıyor.” dedi.

Zekeriya Birkan başkanlığında ÇAYKUR Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapılan alt komisyon toplantısında, ÇAYKUR’un 2015 yılı hesapları incelendi.

Sayıştay’ın hazırladığı raporlar doğrultusunda denetimlerin tamamlanacağını ifade eden Birkan, en son 1,5 yıl önce KİT Alt Komisyon denetimi yaptıklarını söyledi.

Birkan, çayın bölge için çok önemli olduğuna dikkati çekerek, “Ben de bu bölgenin çocuğuyum. Çayın önemini bilen birisiyim. Çay burada Rize’de, Artvin’de, Trabzon ve Giresun’da her şey. Binlerce vatandaşımızın geçim kaynağı. Biz bunun bilincindeyiz.” diye konuştu.

ÇAYKUR’un da piyasa için çok önemli bir kuruluş olduğuna ve piyasayı regüle ettiğine vurgu yapan Birkan, şöyle devam etti:

“Vatandaşlarımızın üretmiş olduğu çayların yurt içi ve yurt dışına ulaşmasındaki en önemli kurum. Tarihi bir kurum. Amacımız sadece denetim değil, ÇAYKUR’un performansını, gelecek projeksiyonlarını da öğrenmek istiyoruz. Çünkü ÇAYKUR’un başarısı hepimizin başarısı. ÇAYKUR’u yakından takip ediyoruz. ÇAYKUR eskisi gibi değil. Çayların deniz, dere kenarlarına döküldüğü dönemleri biliyoruz. Hamdolsun artık öyle değil. Üretici verdiği çayın parasını kısa vadede alıyor.”

Birkan, ÇAYKUR’un kuru çayın yanında yeni ürünlere yöneldiğini, soğuk çay sektörüne girdiğini anımsatarak, “Didi bizim yerli içeceğimiz. Aromalı çeşitleriyle yerini alıyor. İnşallah ÇAYKUR’u daha iyi yerlerde görmek istiyoruz. ÇAYKUR ne kadar iyi olursa bölgedeki üreticinin cebine o kadar fazla para girecek, bizler de daha lezzetli ve demli çaylar içeceğiz.” dedi.

8 YORUMLAR

 1. Ufku açik ve vizyon sahibi insanların TBMM ‘de vekil olarak bulunması mantığimızın yavaş yavaş değişmeye başladığini görüyorum. Herkesin Zekeriye Birkan kimdir diye araştırmasi gerekir. Bu cv yi vekillikten önce yapıyor olmasida ayri bir değere sahip.

 2. Tanıdıkdan sonra Zekeriya Birkan kimdir diye merak ettim. Cana yakın samimi kişiliği ile göz dolduran vekilimizin cv side gerçekten çok dolu başarılarının devamını diliyorum. Allah yar ve yardımcısı olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here