Zekeriya Birkan Kimdir?

1
546
Zekeriya BİRKAN : 1967 yılında Trabzon/Çaykara doğumlu, İlk öğretimini Of’ta ortaokulu ve liseyi Ankara’da tamamladı.

Zekeriya Birkan’ın Eğitim ve Çalışma hayatı


Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Akademisini 3.Sınıfta bırakarak, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi kazandı.1992 yılında mezun olduktan sonra  avukatlık  yapmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi yıllarında Milli Gençlik Vakfı bünyesinde çalışmalar yürüttü. MGV hukuk bülteni yayın yönetmenliğinde bulundu.

Zekeriya Birkan’ın Siyasi Hayatı


Bursa’da Refah Partisi ile siyasi hayatına başlayan  Birkan, hukuki araştırmalar derneğinin ( HUDER)  Bursa Şube Temsilciliği, Bursa Şubesi kurucu başkanlığı ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. MÜSİAD ve Bursa MAZLUMDER üyeliği, Fazilet Partisi Nilüfer kurucu ilçe başkanlığı yapmıştır.1999 Yerel seçimlerinde Nilüfer İlçesinde Belediye Başkan Adayı olarak seçimlere katıldı.2002 yılında Saadet Partisi ile siyasi hayatına devam etti, 2003 yılında ise Ak Parti Nilüfer ilçe delegesi seçildi. 2004 Yerel Seçimlerinden sonra, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hukuk Danışmanlığı görevinde bulundu. 2004 yılında Bursaspor yönetimine seçildi. Bursa İlim Yayma Cemiyeti yönetim kurulunda 3 dönem görev yaptı. Bursa Birlik Vakfı üyesidir. 2010-2012 Yılında Bursa Baro Başkanlığına seçildi.

2007 Genel seçimlerinde  Ak Parti Bursa Milletvekili aday adayı olan Zekeriya BİRKAN, 25. ve 26. Dönem Genel Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili olarak meclise girmiştir.
25.Dönem’de Ak Parti Genel Sekreter 
Yardımcılığına getirilen Zekeriya BİRKAN halen bu görevini sürdürmektedir.

Zekeriya BİRKAN, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here