Yapımı Kolay Ev Usulü Peeling

1
401

Biz kadınlar, erkeklere oranla bakımına düşkün insanlarız. Ancak gerek yüz bakımı, gerek el bakımı, gerekse vücut bakımı kadın erkek farketmeksizin hayatımızda önemli bir unsurdur. Özellikle yüzümüz; vücudumuza göre daha çok göz önünde olduğu için yüz bakımına biraz daha dikkat etmeliyiz. Bunun için profesyonel ya da kapsamlı şeylere gerek yok. Evde kendi halimizde de elbette yüz bakımı yapabiliriz. Ben sizlere, kendim evde deneyerek iyi sonuçlar aldığım 5 farklı yüz maskesinden bahsedeceğim.

Üç farklı cilt tipi vardır; yağlı, karma ve kuru. Benim yüzüm neredeyse hiç su içmediğimden midir bilmem çok kurudur. “Daha ışıl ışıl bir cilt için bol bol su içmelisiniz.” diyerek burada ufak bir su içmenin cilde faydasını vurguladım varsayalım. 🙂  Her neyse, aşağıda anlatacağım maskeler her cilt tipi için uygundur, uygulaması tamamen size bırakılmıştır.

1.KAHVE MASKESİ

Kahve maskesi, birçok kadının merak ettiği ama uygulamaya çekindiği bir maskedir. Bu maske sayesinde cildiniz sıkılaşır ve pürüzsüz bir görünüm kazanır. Uygulaması oldukça kolay olan kahve maskesini haftada 3-4 kez deneyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla içtiğiniz kahvenin telvesini elinize, yüzünüze sürdüğünüzde bile cildinizin ne kadar yumuşak olacağını siz de göreceksiniz.

2-BAL MASKESİ

Antibakteriyel özelliklere sahip olan bal; cildinizi nemlendirir, cildinizde oluşabilecek herhangi bir iltihabı önler. Aynı zamanda antiseptik olarak kullanabileceğiniz bal maskesi cildinizi besler. Balı birçok maskenin içine katmanızda hiçbir sakınca yoktur. Temizlemiş olduğunuz yüzünüze sürdüğünüz balı 5-10 dakika yüzünüzde bekleterek daha sonra ılık su ile yıkayın. Bal maskesini haftada 2 kez yaptığınız da cildinizdeki değişim kaçınılmaz olacaktır.

3-YULAF MASKESİ

Yulaf proteinleri, cildinizde koruyucu bir katman oluşturur. Ayrıca cildinizin kurumasını ve su kaybetmesini önler. Böylece, cildinizdeki kuruma problemlerinde zamanla azalma görülür. Bununla birlikte yulaf maskesi; cilt tonunu iyileştirir ve cilde parlaklık kazandırır. Bunun için yapmanız gereken; eşit miktarda yulaf ve yumurta sarısını karıştırıp içine bir çay kaşığı bal ekleyip temizlenmiş cildinize uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayıp kurulayın. Cildinizin yumuşadığını, dinginleştiğini hemen hissedeceksiniz.

4-YEŞİL ÇAY MASKESİ

Günlük hayatınızda yeşil çay içiyorsanız eğer, vücudumuz için birçok faydasının olduğunu da biliyorsunuzdur. Şimdi o yeşil çayı yüzümüzde kullanmanın tam zamanı. 1 poşet yeşil çayın yapraklarıyla yukarıda bahsettiğim saf balı karıştırarak yüzünüze sürebilirsiniz. Bu karışım; cildinizdeki yorgunluğu alıp, yüzünüze doğal bir parıltı ve canlılık verecektir.

5-YOĞURT MASKESİ

Özellikle akşam yemeklerinin vazgeçilmezi, her yemeğin yanına yakışan yoğurt; içerisindeki sütten midir bilmem cildimizi su ile eş değerde temiz tutuyor ve yumuşatıyor. Küçük bir kaseye bir yemek kaşığı süzme yoğurt alıp karıştırın. İnce bir tabaka şeklinde karıştırdığınız yoğurdu yüzünüze sürün. 20 dakika boyunca yüzünüzde beklettikten sonra soğuk su ile yıkadığınızda yüzünüzdeki yenilenmeyi ve ferahlamayı hissedeceksiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here