İçimizi ısıtan, bizi sebepsiz mutlu eden yaz mevsimine çok az kaldı ve sanıyorum ki hiçbirimiz, fazla kilolarımız ile yaza girmeyi istemeyiz. Bu fazla kilolarla mayo ya da bikini giymeyi eminim ki hiçbir kadın istemez. Yaza formda girmek, aynı zamanda fit olmak için açlıktan mideniz sırtınıza yapışana kadar diyet yapmanıza ya da kaslarınız yırtılana kadar spor yapmanıza gerek yok. Yani kendinize eziyet etmeye gerek yok. Peki ne yapmanız gerek?

Öncelikle, beslenmenize dikkat etmeniz gerektiğini söylemiyorum bile. İyi beslenmenin yanında kendinizi kilo vermek için doğru yönde motive edin, ama bu süreçte kendinizi yıpratmayın. “Kilo vermek için diyet yapmalısınız.” derler, ama yok öyle bir şey! Kilo vermek için yalnızca diyet yapmanız, hiçbir işe yaramaz. Yemek yemeyi seven bir bireyseniz; sadece diyet yapmak, hem bedenen hem ruhen zarar görmenize neden olur ki ben sizin adınıza böyle olsun istemem. Benden size ufak bir tavsiye, sakın ama sakın yemek yemeyi bırakmayın. Şöyle bir gerçek var, insan açken yaşadığı hayattan bile zevk almaz. Ee, nerde kaldı motive olmak? Eğer çok fazla yemek yiyorsanız, porsiyonlarınızı gün gün azaltmayı deneyebilirsiniz. Et, sebze ve meyveden azar azar yemenizde hiçbir zarar yok, hepsi vücudumuzun ihtiyacı olan besin kaynakları. Ama bunun yanında en önemli kural, şeker yok! Biliyorum birçoğumuz için çok zor bir şey bu. Kendinizi aşırıya kaçmayacak şekilde ara ara ödüllendirebilirsiniz.

Unutmamanız gereken önemli bir faktör de su içmek. Günde en az 8-10 bardak su içmelisiniz. Su içme alışkanlığınız yoksa faydalarını göz önünde bulundurun. Su içmek için susamayı beklemeyin ve sürekli su içerek kendinize bunu alışkanlık haline getirin. Son olarak tabi ki de formda kalmak ve daha sağlıklı yaşamak için hareketi arttırın. Spor yapmak için vaktiniz yoksa ya da spor salonuna gidemiyorsanız, üzülmeyin. Bu spor yapmanıza engel değil. Çıkın temiz havada yürüyüş yapın, dans edin, hatta evinizi temizleyin. Tembel olmayın, hiçbir şeyi yapmak için üşenmeyin, sürekli bir işle meşgul olmaya çalışın, kısacası oradan oraya koşturun. Böylece hem kafanız meşgul olacak, hem bedeniniz hem de siz. İnanın sizin için oldukça faydalı olacak.

Ben size, kilo vermek ve formda kalmak içinbirkaç tavsiyeden bahsettim. Ama bunun için en önemli faktör sizsiniz. Sizin kararlı olmanız demek, istediğinizi elde etmeniz demek. O nedenle kendinizi motive edin ve kararlı olun. Sonrasında daha sağlıklı bir hayat sizi bekliyor olacak.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here