Ülkemizde ve dünyada herkesin kullandığı, çocukların ödevlerini yaparken, hemen hemen her insanın araştırma yaparken kullandığı Wikipedia ülkemizde bu sabah itibari ile yasaklandı. Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye’de sabah 8.00’den beri erişilemiyor.

BTK’nın “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında ise siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığını ortaya koyan şu açıklama çıkıyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

Neden Engellendi?

Edinilen bilgilere göre Wikipedia ile bir süredir yapılan yazışmalar sonucunda içeriğinde barındırdığı gerek teröre destek veren yazılar, gerek Türkiye’yi terörle aynı düzeyde ve terör işbirlikçisi göstermeye çalışan tavırları nedeniyle uyarılar yapıldığı ve bu uyarılarada sitenin cevap vermemesi.Ayrıca bu süreç içresinde kaldırma hususuna yanaşılmaması, aksine koruma altına alınması sonucunda Wikipedia’ya erişim yasaklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here