Trabzon’da Gezilecek Yerler

1
488

Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği Yavuz Sultan Selim’in yönettiği Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu şehirdir TRABZON.

Trabzon kenti kendine has yemekleri, dansları, fıkraları, doğal güzellikleri ve tutkusu olduğu takımıyla günümüzde ön plana çıkmaktadır. Bu ün saadece ülke sınırları içerisinde değil; ülkemiz sınırları dışarısında duyulmaya başlamıştır. Yerli turist sayısı kadar, yabancı turistin de geldiği bu güzide ilimizi yakından tanıyalım. Trabzon kenti; Karadeniz bölgesinde en gelişmiş ve önemli kentlerinden birisidir. Kurulduğu günden itibaren önemini korumuş ve geliştirmiştir. Biz yazımızda Trabzon ilimizde gezilecek yerleri, tertemiz yaylaları, camileri, manastırı, kalesi ve saymakla bitiremeyeceğimiz doğal güzelliklerini yazacağız. Tabi  ufak birde not bırakmak istiyorum sadece gezilecek yerlerden ziyade lezzetli Karadeniz yemeklerini de tatmayı unutmayın. İçten ve samimi insanların köylerdeki yaşamı, şehrin göbeğinde bulunan tarihi yapıtlar ve yemyeşil doğası sizi büyüleyecek. Lafı uzatmadan gezebileceğiniz yerleri anlatmaya başlamak istiyorum.

sümela manastırı ile ilgili görsel sonucu

1- Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Trabzon ilinin Maçka ilçesi, Altındere vadisi sınırları içerisinde yar almaktadır.Derenin batı yamaçlarında kara tepesi üzerinde deniz seviyesinden 1.150m yüksekliğinde eski Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksidir. Halk arasında Meryem ana manastırı olarakta bilinen Sümela Manastırı, ilk Hristiyan kavimleri tarafından Romalılardan kaçarken sığınmak amacıyla yapılmış, bu yüzden oldukça yüksekte ve ulaşılması güçtür. Odalarında ve bölümlerinde yer alan freskler ve eserler günümüze kadar korunmuş olup, dünya tarihi için oldukça önemlidir.
Türkiye için de oldukça önemli olan Sümela Manastırı her yıl binlerce yıl turisti kentimize çekmektedir.

Karadeniz'in Uzungöl'ü...

2- Uzungöl

Uzungöl; Trabzon ilimizin Çaykara ilçesinde bulunmaktadır.  Yeşil alanları ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistleri cezbedip kendisine çekmekte, gittikte artan popülerliği sebebiyle Trabzon denilince akla ilk gelen yerlerden birisi olmaktadır. Trabzon merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan Uzungöl, yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Gölün ismi, uzunluğu eninin iki katı olmasından gelmektedir. Uzungöl!de konaklayabileceğiniz oteller ve restaurantlar bulunmaktadır. Özellikle pullu alabalık ve diğer balık türlerini mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

3- Trabzon Kalesi

Şehrin en yüksek bölgesinde yer alan Trabzon Kalesi tarihten günümüze kadar fazla hasar görmeden gelebilen nadir eserlerden birisidir. Denizi çok net ve temiz bir şekilde görebilen kale, dönemin şartlarında denizden yapılabilecek saldırılara karşı koyabilmek amacıyla yapılmış. Evliya Çelebi burada geçirdiği sürenin ardından yaptığı betimlemede şu sözlere yer vermiş: “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer .Derin bir hendeği vardır ki 77 adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde cami, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehaneleri vardır” Kalenin içi ve dışı şehri hissetmek için mutlaka görülmeli, eşsiz manzaranın keyfi çıkarılırken tarihten izler incelenmelidir.

 

kustul-manastiri

4- Peristera (Kuştul) Manastırı

Hızır İlyas olarak da bilinen bu manastır Maçka ilçesinde yer alıyor. Sümela Manastırı kadar önemli fakat günümüze kadar çok iyi korunamadığı için sadece temellerine ulaşılıyor ve bu da popülerliğini yitirmesine neden olmuş. 300 metrelik bir kayanın üzerine kurulduğu için oldukça iyi bir konuma ve harika bir manzaraya sahip.Trabzon bölgesinde yer alan diğer manastırlar gibi bu manastır da ayazmanın ve kutsal bir mağaranın etrafında, yaklaşık 300 metrelik bir kaya kütlesinin tepesine kurulmuştur. Bu özelliği ile Yunanistan’da yer alan Meteora manastırını anımsatır.

 

vazelon-manastiri

5- Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı da Maçka ilçesinde bulunuyor. MS 270 yılında inşa edilen bu yapıt, tarihte yapılan ilk manastır olduğu için oldukça önemli bir mimari yapıttır. Günümüzde iyi bir şekilde korunan manastırı ziyaret ettiğinizde anlayacaksınız ki  oldukça büyük ve ihtişamlı bir yapıdır. Tarihi olayların önemli bir kısmına şahitlik etmiş, kültür ve sanat açısından da zenginliklere sahip bu yapıtı Trabzon gezilecek yerler listenize ilk sıralarda eklemenizi tavsiye ediyoruz.

ayasofya-trabzon

 

6- Ayasofya Müzesi

İstanbul’un Latinler tarafından işgal edilmesinin ardından Trabzon’a geçen Bizanslılar tarafından yapılan Ayasofya kilisesi, Fatih Sultan Mehmet’in burayı fethetmesinden yaklaşık 123 yıl sonra camiye çevrilmiştir. Uzun bir dönem müze olarak hizmet veren yapıt 2013 yılında ibadete açılmıştır. Fakat tarihi eser içeren bölümleri hala müze olarak hizmet veriyor. Müzenin içinde Adem ve Havva’nın yaratılışını anlatan, Hz. İsa ve diğer önemli olayları anlatan birçok fresk bulunuyor. Ayasofya Müzesini’de gezilebilecek listeniz arasında yerini almasını öneririz.

boztepe-trabzon

7- Boztepe

Trabzon kentini kuş bakışı görebileceğiniz bir tepe, uçsuz bucaksız denizi ve şehri ayaklarınızın altına alabileceğiniz bu tepeye çıkılmalı, çay bahçelerinde bir demlik çayı arkadaşlarınızla birlikte içmelisiniz. Güneşin doğumu ve batımına şahitlik ederken, muhabbetinize ve gezinize güzel bir anı ve fotoğraf karesi bırakabileceğiniz bir yerdir. Son zamanlarda Kaldırılması gündemde olan bu tepedeki tesisleri, mutlaka görüp oraya bir anı bırakmalısınız.

bedesten

8- Bedesten Çarşısı

Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze aynı kültürün korunarak geldiği bir yer: Bedesten Çarşısı. İçerisinde değerli eşyaların satıldığı birçok dükkan bu çarşıda bulunuyor. Osmanlı sanatının önemli bir eseri olan Bedesten’in çevresinde restaurantlar bulunmaktadır. Osmanlı kültürüne ait birçok kıyafet ve diğer kültürel eşyalara da buradan ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Trabzon Turizminde yaylalar çok önemli ama maalesef tanıtım yetersiz. Herkes iki üç yaylaya odaklanmış durumda ama kimse diğerlerini bilmiyor. En meşhur yaylaya gidiyorsun, bakıyorsun adışanı duyulmamış yayladan daha kötü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here