The Blue Planet

0
341

Danimarka’nın Ulusal Akvaryumu The Blue Planet, 3XN mimarlık firması tarafından, suyun sonsuz hareketinden esinlenilerek büyük bir girdap formunda tasarlanmış. Baktığınız uzaklığa ve baktığınız açıya göre binanın görünüşü değişiyor. Kontürleriyle deniz yıldızını anımsatan yapı yukarıdan bakıldığında neredeyse tamamen beyaz görünüyor. Yapının bütünü Kopenhag havalimanına inen uçaklar tarafından net bir şekilde görülebiliyor.

Önden görünüşte ise organik çizgileri dev bir deniz canlısını anımsatıyor. Daha yakından bakıncaysa, balık pullarına benzetilen cephe, binanın organik formuyla uyumlu olarak 33.000’den fazla küçük elmas şeklinde ‘shingle’ ile kaplanmıştır.

Girdap konsepti yalnızca görsel çekiciliği için değil, tasarım problemlerinin çözümüne yönelik olarak da seçilmiş. Girdabın kolları sayesinde binanın bütünlüğü bozulmadan  %30 daha fazla sergileme alanı kazanılıyor. Sergileme, tüm ziyaretçilere denizaltı yaşamıyla ilgili büyüleyici bir deneyim sunan bütünsel bir konsept. Işık, ses, grafik ve illüstrasyonların karışımıyla her yaştan ziyaretçiyi çekmek planlanıyor.

Malzemenin, konseptin ve proje ile ilgili birçok detayın bu kadar düşünülerek yapılması elbette ki tesadüf değildir. The Blue Planet örneğinde cepheden iç aydınlatmaya kadar her detay bir bütün olarak tasarlanmış, sonradan ekleme yapılmamıştır. Yapı; tektoniğin mimaride hayat bulduğu örneklerden biri olarak gösteriliyor.

Ülkenin tek akvaryumu olan Mavi Gezegen; toplamda yaklaşık 7 milyon litre su, 53 akvaryum ve gösteri içeriyor. Aynı zamanda Blue Planet Kuzey Avrupa’nın en büyük akvaryumu olarak kabul ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here