SÜKUNETİM ASABİYETİMDENDİR!

0
296

 

Öfke deyince genelde aklımıza korkutucu bir duygu olduğu gelir. Çünkü öfkelenince insan bağırır çağırır, kırıcı davranır, yıkar, zarar verir… Hepimiz olabildiğince bu duygudan uzak durmak isteriz ama insan olarak var olduğumuz sürece bu mümkün değildir.

Bu korkutucu duyguya dair keyifli bir film “Asabiyim (Anger Management)”. Ama seyrederken şaşırtıyor, çünkü karşımıza çıkan karakter yani Dave Buznik, aslında son derece uyumlu, alttan alan, kimseye sesini bir ton bile yükseltmeyecek bir tiptir. Yine de olaylar gelişir ve Öfke Yönetimi programına katılmak zorunda kalır. Üstelik ona öfke yönetimi konusunda destek verecek olan Dr. Buddy Rydell  sıra dışı ve zorlayıcı bir adamdır. Buddy, Dave’in patlamaya hazır bir bomba olduğuna inanmaktadır ve özel bir program uygulamaya karar verir.

Filmi seyrederken bu adamın buna ihtiyacı yok deriz, ama olaylar geliştikçe Buddy’nin ne kadar haklı olduğunu da görürüz. Çünkü öfke sadece kişinin bağırıp çağırmasıyla, ortalığı yıkmasıyla ortaya çıkan ve zarar veren bir duygu değildir. Hissettiğimiz her duyguda olduğu gibi öfkeyi de ifade etmemiz gerekir. Ancak filmde de gördüğümüz gibi David bu duyguyu sürekli “kontrol” eder, sürekli bastırır ve kendine yöneltir. Farkında olmadığı şey budur. Aşırı derecede alttan alması, hakkını aramaması, sürekli aşağılanması istemeden kendisinin izin verdiği durumlardır. Çünkü aslında öfkelidir ve öfkesi kendisinedir. Uygun şekilde yaşanmayan her duygu eninde sonunda kendini gösterir. Ancak bu kendini gösteriş şekli çok da istenen durumlar değildir. Olumsuz duygular her ne kadar hoşumuza gitmese de yaşamımıza katkıda bulunan duygulardır. Bu duyguları gerektiği gibi yaşamak, uygun şekilde ifade etmek bizi daha sağlıklı bir ruhsal durumda tutacaktır.

Sessiz kalmak, alttan almak kısacası sükûnet düşündüğümüz gibi her zaman olumlu olmayabilir. Yaşadığınız duygu her ne olursa olsun onu görmeli, hissetmeli, işlemelisiniz. Böylelikle sağlıklı bir şekilde o olumsuz duyguyu değerlendirecek, duygularınızın size söylemek istediklerini duyacak ve ona göre hareket edeceksiniz. Bu demek değildir ki öfkelenince bağırıp çağırın, ortalığı yıkın… Uygun şekilde o öfkeyi, üzüntüyü ifade etmek aslında yapılması gereken temel şeydir. Bu bazen sakince söylenen ama öfkelendiğinizi belirten bir söz olabilir, bazen içinizi döktüğünüz bir mektup… Önemli olan duygularımızın bize söylemek istediklerini görmek ve her duyguya aynı değeri vermektir.

Paylaş
Önceki İçerikUyku Halindeyken Gerçekleşen 8 Gizemli Olay
Sonraki İçerikDoğu Ekspresi’nde Cinayet
2004 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)Psikoloji bölümünden mezun olan Burcu Sevim, “Otizm tanısı almış çocukların annelerinde stres, depresyon, kaygı ve intihar düşünceleri” konulu tezi çerçevesinde stresle başa çıkma programı uyguladı ve Klinik Psikoloji yüksek lisansını tamamladı. “Karşı cinsle ilişkilerde mizah, bağlanma, kişilik özellikleri, psikolojik sorunlar ve öfke” konulu tezi ile 2011 yılında ODTÜ’de Klinik Psikoloji doktora programını bitirdi. Eğitimi süresince önde gelen hastanelerde psikiyatri servislerinde staj yaptı, çeşitli Klinik Psikoloji ve Psikiyatri merkezlerinde psikoterapi uygulamalarına devam etti ve süpervizyon aldı. ODTÜ’deki eğitimi sürecinde dahil olduğu Psinema grubunun etkinlikleri bünyesinde sinematerapiye olan ilgisi arttı ve uygulamalarında filmleri kullanmaya başladı. Verdiği seminerlerin yanı sıra, psikoloji ve sinemanın iç içe olduğu radyo programının yapımcılığını üstlendi, Psinema dergide çeşitli yazıları yayınlandı ve editörlük yaptı. Cinemascope dergisinde SinemaTerapi köşesinde yazdı, yurt dışında intihar ve sanatla ilgili yapılan bir çalışmada ergen intiharları ve filmler konulu yazısıyla katkıda bulundu. ODTÜ KKK Psikoloji bölümünde ve Yeditepe Üniversitesi Psikoloji ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümlerinde öğretim görevlisi olarak Klinik Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Sosyal Psikoloji ve Filmler & Psikopatoloji dersleri verdi ve derslerde filmleri kullanarak daha keyifli ve kolay öğrenmenin sağlanmasını hedefledi. Çeşitli psikoloji sitelerinde sinema ve psikoloji konulu yazıları bulunmaktadır. Halen Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans ve doktora programlarında ders vermekte, psikoterapi uygulamaları yapmakta, film gösterimleri ve söyleşileri düzenlemektedir. BS Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde ergenler ve yetişkinlerle Bilişsel-Davranışçı Terapi, İlişkiler Arası Terapi ve Sinematerapi yaklaşımlarından yararlanarak çalışmaktadır. Depresyon, anksiyete bozuklukları, travma, ilişki problemleri, ergenlik gibi farklı problem alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here