Su içmemiz için 8 Neden !..

0
316
Dünya’da bol miktarda bulunan ve hayat için vazgeçilmez olan, kokusuz ve tatsız bir bileşik olan su, sıklıkla renksiz olarak tanımlanmasına rağmen kızıl dalga boylarında ışığı hafifçe emmesi nedeniyle tabii bir mavi renge sahiptir.
Dünyamızın %70′ini kaplayan su, vücut ağırlığımızında % 60- 70 ‘lik bir kısmını oluşturmaktadır. Bu yüzden su vücudumuz için temel, vazgeçilmez ve benzersiz bir besin öğesidir. Suyun vücutta birçok görevi vardır. Metabolizmamızın işleyişinin aksamaması ve hastalıklardan korunmak adına işte su içmek için 8 neden…

1.Sağlıklı Kilo Kaybı

Diyet sürecinde oldukça dikkatli beslenseniz de yeterli miktarda su tüketmediğiniz takdirde istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. Beynimizde açlık ve susuzluk merkezleri birbirine yakın olduğundan dolayı susuzluk hissi açlıkla karıştırılabiliyor, bundan dolayı açlık hissiyle bir şeyler atıştırma ihtiyacı oluyor, bununla başa çıkmak ve metabolizmanızı hızlandırmak için su mükemmel bir besindir. Bundan dolayı gün içerisinde bol bol su için gerekirse sürekli yanınızda su taşıyın. Günde kilo başına 30-40 ml gelecek şekilde içmeniz gereken su miktarını kabaca hesaplayabilirsiniz, örneğin; 70 kg bir birey için günlük su ihtiyacı yaklaşık 2-2.5 litredir. Su içmeyi daha kolay hale getirmek için ise sularınızı limon, salatalık, taze nane, elma, tarçın, zencefil gibi sağlıklı seçenekler ile tatlandırabilirsiniz.

2.Kabızlık

Su, tükürük ve mide sıvısı içerisinde yiyeceklerin sindirimini sağlar. Bu yüzden sindirim kanalında yediğimiz besinlerin parçalanması ve taşınması için yeterli miktarda su tüketmek oldukça önemlidir. Sürekli kabızlık sıkıntısı çekiyorsanız öncelikle su tüketim miktarınızı gözden geçirin.

3.Egzersiz ve Enerji Dengesi

Su, kan yoluyla besin öğeleri ve hormonların taşınmasını sağlar. Çalışan kaslara oksijen taşır karbondioksit, amonyak ve laktik asit gibi atık maddeleri idrarla ve terleme yoluyla vücuttan uzaklaştırır. Bundan dolayı egzersiz sırasında performansın azalmaması ve sonrasında yorgunluk ve bitkinliği önlemek adına yeterli miktarda su tüketin.

4.Sağlıklı Bir Cilt

Su, vücuttaki toksinleri atarak, tıkanmış gözeneklerin ve sivilcelerin temizlenmesini sağlayarak ve cilde ferahlık kazandırmaktadır. Aynı zamanda yeterli miktarda su içilmediği zaman ciltte oluşan kuruluklar sebebiyle mat bir görünüm oluşur. Bu yüzden parlak ve canlı bir cilt için yeterli miktarda su tükettiğinize emin olun.

5.Gerginlik ve Baş Ağrısı

baş ağrısı ve su ile ilgili görsel sonucu

Yetersiz miktarda su tüketildiği takdirde vücudumuz ilk sinyal olarak böbreklerden idrarla az miktarda su atımı gerçekleşir, ikinci sinyal ise başağrısıdır. Bu durumu önlemek adına su tüketiminizi kontrol edin.

6. Kalp Sağlığı

Yetersiz su tüketimi doku ve hücrelerin su ihtiyaçlarını kandan karşılamalarına bu durumda daha önce belirtildiği gibi kan damarlarının büzüşmesine ve kan basıncının artmasın yol açmaktadır. Tabi artan kan basıncı da kalbin basıncı düşürebilmek için daha yoğun ve hızlı çalışmasına yol açmaktadır. Fazla yorulan kalp için hastalanma riski de yükselmektedir. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre yeterli miktarda su tüketenlerin kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölüm riskinin daha düşük olduğu görülmüştür. Bu nedenle kalp sağlığınız için su tüketmeyi ihmal etmeyin.

7. Böbrek Taşı

Böbrekler kandaki artık ürünleri süzerek onları su yardımıyla üre formatında vücuttan uzaklaştırmaktadır. Üre içerisindeki bazı tuzların yoğunluklarının artışı böbrek taşı oluşumu için ciddi bir risk oluşturmaktadır. Ve bu risk birçok kişide daha fazla su tüketimi ile ürenin seyreltilmesi yoluyla düşürülebilmektedir. Böbrek taşı oluşum riski taşıyan yetişkinlerde günlük 10 -12 bardaktan az su tüketmemeleri önerilmektedir.

8. Güneş Çarpması

su içen kişi güneş ile ilgili görsel sonucu

Yaz aylarının yaklaşmasıyla güneş ışınlarının temas süresi ve şiddeti artıyor. Vücut sıcaklığının ayarlanmasında su tek başına en önemli role sahiptir. Sıcak günlerde daha fazla terleme yoluyla vücut kendini soğutmakta, rahatlatmakta ve bu yolla sıcaklığını da korumaktadır. Su eksikliğinde ise dehidrasyon oluşmakta, sıcaklık ayarı bozulmakta ve aşırı derecede artan vücut sıcaklığı güneş çarpmasına neden olmaktadır. Bu nedenle su içmeyi ihmal etmeyin.

 

Güne Merhaba

Çağımızın Problemi OBEZİTE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here