Son zamanlarda modernleşen Ev tipleri ” Konteyner Ev” konsepti

1
2522

Günümüzde mülteci sorunları sebebiyle gündeme gelen konteyner kentler, gitgide yaygınlaşan bir mimari model olma özelliği kazanmıştır. Konteyner evler; bir veya birden fazla konteynerin bir araya gelmesiyle modüler bir yapıya sahiptirler. Ucuz olmalarının yanı sıra modern,tarz sahibi veya bulunduğu ortamın cephe kaplamasına uygun görünümlere sahip olabilirler.

modern konteyner evler ile ilgili görsel sonucu
Resimde de görüldüğü gibi modüler parçaların bir araya gelmesiyle modern ve kullanışlı, geniş açıklıklı pencerelerin olduğu konteyner evler tasarlanabilir. Konteyner evlerin avantajlarından birisi de enerji kullanımı veya geri dönüşüm konusunda oldukça iyi imkanlar sağlamalarıdır.

Konteyner evler sadece tek katlı, zemine oturan veya su basman seviyesinde olan mekanlar değil, aynı zamanda modüler parçaların bir araya gelmesiyle yüksek katlı mimariye sahip yapılar da olabilirler. Strüktürel olarak kendi kendisini taşıyan bir yapıda olduğu için strüktürü kolay çözülerek güzel, birden fazla katlı yapılar ortaya çıkabilmektedir.

modern konteyner evler ile ilgili görsel sonucu

İlgili resim

Görsellerde görüldüğü gibi çok katlı,modern yapıları konteyner parçalarından yapmak mümkün. ( Not: Mimari açıdan ideal olanı konteyner evlerin 3 katı geçmemesi)

İlgili resim

Konteyner evlerin avantajlarından birisi de; oturduğu zemine göre rahat ve pratik yöntemlerle çözüme kavuşturulmasıdır. Elverişli ya da düzgün bir zemin söz konusu değilse, yüksek kolonlar ya da çelik sistemlerle yüksek girişli tasarımlar yapmak mümkündür.
Görselde gördüğünüz yapı;  zeminin bozukluğu ya da elverişsiz olması sebebiyle yüksek giriş olarak tasarlanmış, konteyner tasarlanırken geniş açıklıklı pencereler kullanılmış, böylece içeriye ışığın girmesi artırılmış ve daha fazla enerji kullanımı engellenmiştir.

Modern Konteyner Evler, doğru ve zengin cephe kaplamalarıyla bulunduğu ortama ve mekanlara uyum sağlayarak, tasarımsal ve görsel güzellik katabilmektedir. Bunlardan bazılarını örneklerle gösterelim;

modern konteyner evler ile ilgili görsel sonucu

modern konteyner evler ile ilgili görsel sonucuYazılarda bahsettiğimiz enerji sistemleri ve çevre dostu tasarımlara görsel örnek sayılabilir. Güneş kırıcılar ve panellerle kendi enerjisini üreten bir yapı.

modern konteyner evler ile ilgili görsel sonucu

modern konteyner evler ile ilgili görsel sonucu

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here