Sevginin Aile Kavramında Önemi

1
463

Sevmek.. Allah’ı sevmek. Allah’ın yarattıklarını sevmek..

Bu duygu yaradılıştan bu yana insana verilen en yüce duygulardan biri…

Yalnızlık korkusu da sevilmeme korkusunun oluşturduğu bir boşluk aslında. Bu yüzdendir ki insan sevmeyi sever. Sevdikçe güzelleşir.

İlk insandan bu yana insanlar çoğalmak için, yalnızlığa mahkum olmamak için, sevmek ve sevilmek için aile kurmak isterler. Aile kavramı elbette özünde çoğalmak içindir.
Fakat sevgi ilk temel ilkesi olmalıdır. Eşler birbirini sever ve ömürlük bir anlaşma yaparlar ; ‘benim seninle anlaşmaya gönül rızam var’ diyerek. Bu gönül rızası sevginin sonucudur.
Sevgi saygı ile tamamlandığı vakit sağlam bir temel üzerine kurulmuş olur evlilikler… sevginin ve saygının olmadığı veyahut sadece sevginin gözü kör ettiği, anlaşmaya gönlüm var denilmeyen  bir evlilik ne kadar sağlıklı olabilir?Olamaz, olmuyor da.

Maalesef ki günümüzde aile kavramının içi boşaltıldı. Eşlerin birbirine olan sevgisi ile kurulan evlilikler saygı ile tamamlanmak yerine;kendini ispat ile bilinmeze sürükleniyor. Üstün gelme çabası, bencillik, egosantrisizm mutlu evliliğin önüne duvarlar ördü. Duvar yükseldikçe eşlerin birbirine olan sevgilerini görmelerini engelledi,uzaklaştırdı. Bu uzaklık kaçışın bir başlangıcıydı aslında. Bu kaçış benlik duygusunun bir sonucuydu. Oysa aile sen ve benin ‘biz’ olma çabasıydı.
İyi günde kötü günde hastalıkta sağlıkta ‘biz’ olabilmek, sevgiyi ve saygıyı koruyabilmekti…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here