Biraz Serotonin Lütfen..!

0
252

Sevgili okurlar merhaba;

Bu yazımızda hayatımızda büyük önemi olduğunu düşündüğüm serotonin üzerinde konuşalım istedim. Adını duyunca bile şöyle bi gülümsedim.

O zaman nedir bu serotonin?

Serotonin bir nörotransmitterdir. Yani sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla görevlidir ve beynin çalışmasında hayati rol oynar.

Serotonin az önce gülümsememe neden olmasından anlaşılacağı gibi ‘’ mutluluk hormonu’’ olarak da bilinir. O zaman mutlu olduğumuz anları şöyle bir düşünelim . Mesela aşk, Aşık olduğumuzda serotonin düzeyimiz yükselir ve mutlu oluruz . Açlığı çok fazla hissetmeyiz. Çok daha rahat ve huzurlu bir uyku uyuruz. Ve dolayısıyla bu da ruh sağlığımızın ve moralimizin iyi olmasını sağlar. Serotonin eksilirse de tam aksi durumlar gözlenir. Sinirli ,huzursuz, depresif bir insan haline gelmemize neden olan iştah bozukluğu ve buna istinaden obezite veya anoreksiya bulimia nevroza (kontrolsüz yeme) gibi yeme bozukluklarımız ortaya çıkar. Bütün bunlar serotoninin merkezi sinir sistemindeki etkileridir.

Ayrıca mide-bağırsak kanalındaki seronin ise sindirimi düzenlemekle görevlidir.

Birçok araştırmacı serotonin seviyesindeki dengesizliklerin ruh halini etkileyip, depresyona neden olduğuna inanmaktadır. Peki ya serotonin eksikliği mi depresyona, yoksa depresyon mu serotonin eksikliğine neden oluyor?

Maalesef bu henüz bilinmemektedir. Yine de depresyon ve mental bozuklukların tedavisinde kullanılan ilaçların birçoğu beyindeki serotonin düzeyini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Herkes mutlu olmayı ister diye düşünüyorum. Peki o zaman biz bu serotonini nerden bulabiliriz? Veya nasıl arttırabiliriz? Tabii ilaçlar dışında,

Açıkcası benim favorim bitter çikolata ve ay çekirdeği. Bi düşünsenize çekirdek çıtlarken ya da bitter çikolata yerken nasıl da stresimiz azalıyor, gülümsemeye başlıyoruz. Yani en azından ben de öyle oluyor.

Tabi sadece bunlarla kısıtlı değil. Daha birçok tahıl ,meyve ve sebzelerle de serotonin düzeyini arttırmak mümkün. Badem, Brokoli, Ceviz, Domates, Elma, Greyfurt, İncir ,Ispanak ,Keten Tohumu, Isırgan otu, Kırmızı et ( özellikle erkekler kırmızı et yediğinde hele bi de mangalsa onlardan mutlusu yok ..) kivi, kuşburnu ve daha nicesi..

Mutlu olmak için aşık olmaya veya insanlara ihtiyacımız yok.

Bol serotoninli hayatlar ..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here