Evlerimizin en çok kullanılan mekanlarından birisi olan salon diye adlandırdığımız oturma odaları, aynı zamanda kişiliğimizi yansıtan birer ayna görevi görürler. İnternet ortamında en çok aranan kelimelerden birisi olan salon dekorasyonu, bir çok insanın merak ettiği ve kendi zevkine en uygun fikirleri aradığı konudur.

Kolonyal stil desenler ile ilgili görsel sonucu

Sevdiklerimizle hoş zaman geçirdiğimiz, misafirlerimizi ağırladığimiz mekanlar olarak literatüre geçen salonlar, evin en geniş mekanlarıdır.

Salon dekorasyonu yaparken bir çok farklı  alternatif  mevcuttur. Bazen Amerikan mutfak dediğimiz, salon içerisinde ufak tasarlanmış, niş şeklinde mutfaklar, bazen de ünlü  mimarların tasarladığı mimari örnekler gibi doğal ışığın salonunuzu aydınlattığı tasarımları tercih edebiliriz. Doğal ışığın salon dekorasyonunda nasıl kullanılacağını merak edenler, Le Corbusier‘in mimari yaklaşımlarını inceleyebilir.

Kolonyal stil desenler ile ilgili görsel sonucu

Yeni evleniyor ya da yeni bir eve taşınıyorsanız, salon dekorasyonunu nasıl tasarlayacağınız konusunda tereddüt  yaşıyorsanız, öncelikle  kendi zevkinizi bilmeniz lazım. İskandinav stil, Akdeniz stil, tropikal stil, Kolonyal Stil gibi farklı zevklere hitap eden tarzlardan hangisi ya da hangileri size hitap ediyorsa o konu üzerinde yoğunlaşmanızı öneririz.

Özel olarak salon dekorasyonu ile ilgilenenler için sitemizin dekorasyon bölümünde  bulunan salon dekorasyonu isimli makalelerimize göz atmanızı öneririz.Pek çok açıdan değerlendirilebilecek dekorasyon unsurlarından bazıları, oturma grupları, aksesuarlar, duvar ve yer zeminleri ya da ışıklandırma detaylarıdır. Bu yazımızda sizlere farklı tarzlarda salonların nasıl dekore edildiğine dair örnekleri derledik.

KOLONYAL STİL DESENLERİ

Kolonyal adından da anlaşılabileceği gibi kolonizm öncüleri İspanyolların ve Portekizlerin yeni keşifleri ile gittikleri yerlerde, yerli halka kendi mobilyalarını yaptırmasıdır. Keşifler sırasında farklı yaşam,iklim ve sıcaklıklarına göre mobilya eşyaları,işlemeleri daha farklı bir yapıya kavuştu ve kolonyal stil meydana geldi.

Kolonyal stil‘de ahşapların ortama kattığı doğallığı ve sadeliği görüyoruz. Görselde görüldüğü gibi ahşap malzemesi, masalarda, dekoratif ürünlerde,duvarlar ve oturma gruplarında yoğun olarak kullanılmasına rağmen, ortamın havasını bozmuyor, sadelik, zenginlik ve ferahlığı beraberinde getiriyor. ( Makalenin yazarı olarak salon dekorasyonunda tercih ettiğim ve önerdiğim tasarımdır.)

Ahşap malzemenin kullanıldığı bir başka salon örneklerine göz gezdirelim.

Ahşap Zemin, Klasik koltuklar ve renkli perdelikle evinize şıklık katabilirsiniz.

Taşıyıcı  malzemeniz eğer ahşaptan ise onu görselde olduğu gibi gösterebilir, strüktür elemanınızı da dekoratif bir ürün gibi kullanabilirsiniz.

AKDENİZ STİL DESENLERİ

Akdeniz stili açık renkli tasarımlar ve dekorasyonu sevenler için en çok tercih edilen salon dekorasyon biçimidir. Özellikle Ege ve Akdeniz’e sahili olan kıyı ülkelerinde görmeye alışık olduğumuz bu stil, kültür ve tasarım yönünden kıyı ülkeleri arasında farklılık göstermektir ama hepsinin ortak özelliklerinden başlıcaları açık renk ve taş malzemesi kullanımıdır.

Akdeniz Stil desenlerine örnek salon tasarımları

Beyaz mobilya takımlarının, beyaz boyanın ve taş duvarların hakim olduğu bir görsel.

Sade, tablo ve duvar aksesuarlarından farklı çiceklerle salonun içerisine daha ferah bir ortam katılan bir dekorsayon örneği.

Kolonyal Stil ve Akdeniz Stil’in karıştırılarak ortaya çıkan sade ve şık bir tasarım örneği.

Tropikal Stil 

Tropikal şıklık son zamanlarda hem tekstil sektöründe hemde iç mimarlar tarafından oldukça tercih edilen dekorasyon stilleri arasında yerini almaktadır. Sadelik ve sıcaklık hissine bir parça egzotizm ve jungle temasını da katan Tropikal stil; dinlendirici etkisiyle  doğanın içerisinde hissetmenizi sağlayacaktır. Sahip olduğu renkler ve tasarımsal dokularla sizi, ormanın içerisinde hissettirecektir.

Yeşil bir kış bahçesiyle salonunuza zengin bir görünüm katabilirsiniz.

Jungle Duvar kağıdıyla salonunuza ferah desenler verebilir, misafirlerinizi güzel ortamda ağırlayabilirsiniz.

ufak dokunuşlarla ortama egzotik bir hava kazandıran bir tasarım

Yeşil temalı tablolar, çiçekli dekorlarla evinizi baştan tasarlayın.

 
 

Diri Yüreklerin Ölümü Tezdir

Dünya’nın En Az Ziyaret Edilen 20 Ülkesi

Spor & Moda

STOCKHOLM’ün Birbirinden Güzel Metro Durakları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here