Salon Dekorasyonu Nasıl olmalı, Nelere Dikkat etmeli ?

0
1984

Rahat, ferah ve göz alıcı bir salon tasarımı istiyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı belirgin noktalar vardır. Dikkat çekici bir salon dekorasyonu için en önemli kural seçeceğiniz ürünlerin salonunuzda düzgün yerleştirilmesi, eşya seçimi ve duvar rengidir.
Öncelikle ilk yapmanız gereken; elinize bir metre alıp salonunuzun metrekare ve ölçülerini çıkartıp not almaktır çünkü salon dekorasyonunda yapılan en büyük dekorasyon hataları ölçüleri bilmeden tercih edilen gösterişli ve büyük mobilyalardır. Yanlış mobilya seçimi salonunuzda gereksiz metrekare kaybına ve kullanışsız ortamlar oluşturmanıza sebep olacaktır.
Salonunuz küçük bile olsa, tercih edeceğiniz doğru renkler, mobilyalar ve aksesuarlar salonunuzda ferah ve mutlu edici sonuçlar verecektir.

Salon Eşyalarınızı seçmeden önce salonunuzun duvarları için uygun bir renk seçmeye özen göstererek salon dekorasyonunda ilk adımı atabilirsiniz.
Salonunuzda duvarların rengini seçerken metrekare cinsinden alanın baz alınması gerekir, Küçük ölçekli salonlarda ferah ve geniş izlenim verebilmek için duvarların rengini mümkün olduğu kadar açık renkte seçmeye özen göstermeliyiz. Koyu renkler olan koyu mavi,mor,füme,siyah gibi renklerden uzak durmalıyız, bu renkler ışıkları emdiği için ışığın kırılma ve sıçrama özelliğini azaltacağından salonunuz boğucu bir havaya bürünebilir. Küçük salonlarda böyle bir şey varken, geniş salonlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Koyu renklerle zengin bir ortam oluşturabilir, bu renkleri kısmi yerlerde dekoratif olarak kullanabilir, veya vurgulamak istediğiniz bir yerin vurgulanmasını ve dikkat çekici olabilmesini sağlayabilirsiniz.

Salon scandinave masculin http://www.homelisty.com/salon-scandinave/:

Ufak salonlar için önerim açık bir  renk duvar rengi, duvarı zengin gösterecek kitaplık, saat ve ya değerli bir tablo ile salonunuzu zengin, ferah gösterebilirsiniz.
Benim Size önerim; Eğer ufak bir salonunuz var ise, açık renkli mobilyalar, koltuk takımı, kapı rengi, acık renkli zemin döşemesi ve beyaz ışıklı aydınlatma aracını kullanabilirsiniz;
Böylece işten eve geldiğinizde veya bir misafiriniz geldiğinde salonunuz size ferah ve huzurlu bir ortam sağlayacaktır. Eğer görselde olduğu gibi L koltuk takımı istemiyorsanız; 2 tekli koltuk ve bir 3 ‘lü koltuk takımı sayesinde takımları karşılıklı kullanarak salonunuzda samimi bir ortam oluşturabilirsiniz.

The cosiest well-dressed lounge I ever did see! Shutters have such a lovely effect in a bay window:
Beyaz’ın asaleti

  • Resimde gördüğünüz gibi ufak bir salon olmasına rağmen doğru renk ve eşya seçimleriyle mekana zengin bir  görüntü katılmış. Gelin bunu inceleyelim. Duvarların açık renkte olması ışığın emilmesini azaltacağından daha çok sıçrama yapmasına imkan sağlayacaktır, bu da mekan için ferah izlenimi verecektir. Yukarıda size bahsettiğim gibi mekan küçük olduğu için mobilyaları beyaz kullanılmış, ve en doğru tercih kapı ve pencere kasasının beyaz seçimi olmuş. Bir çok kişi bu ayrıntıya dikkat etmeyebilir ama; kapınızın rengi ile pencere kasasının renginin açık ve ya koyu olması mekan içerisinde vurguyu, havayı değiştirebilir. O yüzden bu ürünleri seçerken buna dikkat etmeye özen gösterelim.

Duvar kağıdı, pastel tonlardaki salonla bütünlük içinde, dekora hareket katmış..:

  • Salonunuzda boya malzemesi kullanmak istemiyorsanız, seçeceğiniz duvar kağıdı ile kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz. Duvar kağıtlarının tekrardan moda olmaya başladığı son günlerde kaliteli ve kendisini salmayan duvar kağıtları ile mekanınıza farklı bir hava katabilirsiniz.  Bu resimde olduğu gibi kulluanıcı, duvarı doğal bir malzeme olan taş dekorlu duvar kağıdı ile kaplayarak, pembe renginin tonlarıyla mekana ferah bir hava katmayı başarmıştır.

 

  • Görselde gördüğünüz gibi ve benim de önerim olan beyaz rengin asaletini salonunuzda kullanarak keşfedin.

 

Salon Yerleştirmesinde Püf Noktalar;

  • Mekanınız kare ise ve samimi bir ortam elde etmek istiyorsanız, karşılıklı koltuk seçimleri ile samimi bir ortam elde edebilirsiniz, takımınızın ortasına kare bir sehpa ile bunu zenginleştirebilirsiniz.Koltuk Takımları Çok daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.... https://www.furkey.com.tr/category/ev-mobilyasi/oturma-odasi-salon/koltuk-ve-kose-takimi/koltuk-takimlari-1267.html:
  • Mekanınız dikdörtgen ise size önerim L Tipi koltuk takımı ve önüne dikdörtgen şekilde ve ya L koltuğunuzun modeline göre kare tasarlanmış şık bir sehpa ile salonunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Salon Aydınlatması Çok Önemlidir

Salon aydınlatması salon dekorasyonu için olmazsa olmaz bir ayrıntıdır. Seçtiğiniz ürünler ne kadar şık olursa olsun eğer bunu doğru bir ışıklandırma ile aydınlatmıyorsanız ürünlerinizin zenginliği ve ortamın rahat, ferah özelliği kendisini yitirecektir. Eğer tavanınızın yüksekliği düşük ise beyaz ışık ve duvara sıfır avizeleri tercih etmenizi öneririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here