Paylaşılamayan Şehir GDANSK

0
475
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Polonya’nın Baltık kıyısında bulunan Gdansk, karmaşık bir geçmişe sahip. Almanya ve Polonya arasında her zaman sorun olmuş olan Gdansk(eski adıyla Danzig), I.Dünya Savaşı’nda Almanya’nın yenilmesiyle özgür şehir ilan edilmiş, kısa bir süre sonra Almanlar’ın işgaliyle tekrar Almanya’ya katılmış, II. Dünya Savaşı’nın sonunda ise, Gdańsk adını alarak Polonya’ya bağlı bir şehir olmuştur.

Naziler tarafından kurşuna dizilen postane çalışanları için binanın bahçesinde yapılan anıt

 

Öncelikle, tarihinde önemli olaylar olan şehirleri, şehri bilenlerden dinlemeli mantığıyla, Free Walking Tour’a katılmanızı öneririm. İnternetten buluşma saatini ve yerini araştırıp öğrenebilirsiniz. Bir çok şehirde katılmayı tercih ettiğim bu turlar, adı üstünde ücretsiz. Ancak 2-3 saatlik tur sonunda yerli rehberimize bahşiş vermeniz gerekiyor. Bütçenize, keyfinize göre. Zaten rehberler genellikle öğrenci oluyor. Bahşiş verin ve bir şeyler ikram edin. Türk’üz.:) Birkaç saat şehrin önemli yerlerini bilgilenerek geziyorsunuz, insanlarla tanışıyorsunuz, tur bittikten sonra girmek istediğiniz yerlere geri dönüyorsunuz. Oldukça faydalı, eğlenceli ve hazır tur paketlerine kıyasla her bütçeye uygun.

 

Karanlık geçmişine rağmen, Avrupa’nın en güzel liman kentlerinden biri haline getirilen Gdansk’ın eski şehir diyebileceğimiz en civcivli caddesine Altın Kapı’dan geçerek ulaşıyoruz. Benim için göze çarpan ilk şey, binalardaki ‘Dutch’ mimarisi kokusu. Rehberimizden öğrendiğimiz üzere, bunun sebebi, savaştan sonra şehrin yeniden inşasında, Hollandalı mimarların imzasının olması.

Araç trafiğine kapalı olan, iki yanı çok güzel binalarla sıralanmış ana caddenin ortasında, tuğladan yapılma Belediye Binası’nı ve Neptün Çeşmesi’ni de görüp Yeşil Kapı’dan geçerek nehir kıyısındaki, şehrin simgesi haline gelmiş Tarihi Vinç’e ulaşıyoruz. Vinçin içine girmek mümkün. 2 ton ağırlık kaldırabilen vinç, günümüzde sadece bir simge.

Fotoğraf:Tripadvisor

Vinçten çıkıp nehir Yeşil Kapı’ya doğru devam ettiğinizde gözünüzü dört açın. Çünkü sağınızda, sonunda Avrupa’nın en büyük tuğladan yapılmış kilisesi olan St.Mary Kilisesi’ni görebileceğiniz sokak, aynı zamanda amberin(kehribar) başkenti olarak bilinen Gdansk’ta en güzel hediyelikleri alabileceğiniz yer. Kiliseye gelirsek, bence binanın dışı içinden çok daha etkileyici.:)

Polonya, bir çok Avrupa şehrine göre çok ucuz. Bu yüzden acımadan,güzel bir restoranda Polonya’nın yöresel lezzeti dumpling deneyin :). Dumpling, bir çeşit mantı. Her çeşidini yapıyorlar. Diğer lezzet önerim ise vişneli sosla hazırlanan ördek bacağı gibi bir şey:). Hayatımda yediğim en güzel şeylerden biriydi.

Gdansk Havalimanı 

 Sopot-Yamuk Ev

 

Gdansk Hilton Hotel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here