Mustafa Kemal’i Ölüme Götüren Hastalık Süreci

0
165

Atatürk Cumhuriyetin 15. yılı 1938’de iştahsızlık ve bir takım fiziksel şikayetinden dolayı ile doktorlar tarafından bir dizi kontrole tabi tutulur. Bu süre içerisinde burun kanamaları ve kaşıntı rahatsızlıkları oluşur. Kaşıntının saraydaki haşerattan olduğu düşünülüp saray ilaçlatılır. Ancak Atatürk’ün şikayetleri geçmez. Sağlığına dikkat etmeyen Atatürk, çevresindekileri endişelendiren rahatsızlığına rağmen alkol almayı sürdürür.

Rahatsızlıkların sürmesi ile karaciğerden şüphelenerek gözlemler neticesinde alkolün de tetiklediği siroz hastalığı teşhisi konur.

Dönem başbakanı Bayar’ın ısrarlarına rağmen  Avrupalı Doktor kontrolünü kabul etmeyen Atatürk Türk hekimlerin kontrolünü kabul ederek hastalığını kabul eder ve alkole ara verme önerisine bu kez onay verir. Buna rağmen durumu kötüleşen Atatürk, Fransa’dan bir doktor getirilmesini onaylar ve doktorunun tavsiyelerine uyar. Fakat rahatsızlığı daha da ilerler. Karnında su toplanması meydana gelen Atatürk, Ekim ayının ortalarında komaya girer. Komayı takip eden süreçte 10 Kasım 1938‘de siroz hastalığına yenik düşen Mustafa Kemal Atatürk hayata gözlerini yumar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here