Evet değerli kimdiyo.com okurları, şimdi sizlerle iş alım süreci hakkında bir kaç bilgi ve tüyo paylaşacağım.Şüphesiz işe alım süreçlerinden en önemlisidir mülakatlar. Başvurunuzu yaptınız, görüşme için çağrıldınız.

Telefonda randevu verilirken, kiminle görüşeceğinizin ismini alın ve facebook, twiiter, instagram gibi sayfalardan kişiyi araştırın. Oraya gittinizde, kişiyi önceden tanımanız size avantaj sağlayacaktır.

Sizi çağıran firma hakkında bilgi sahibi olun, ne de olsa google amca var sorun size söyler 🙂

 

Kılık kıyafetinize gereken önemi gösterin.Fazla abartıya kaçmayın.Özellikle bayanlar fazla dikkat çekici, yırmatçlı elbiseler tercih etmesin. Karşınızdaki yetkili de çok dikkat çekici giyinmiş, güzel ya da yakışıklı biri olabilir. Sakın dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Mülakat saatinden en az 15 dakika önce görüşmenin yapılacağı yerde olun. Malum yollarda veya insan hayatında her an her şey olabiliyor. İstanbul gibi büyük şehirlerde durum daha da kötü tabi. Metro olsa bile, şu sağır edici anonsu duyabilirsiniz “Sayın yolcularımız, sinyalimiz kapalı olduğundan bir süre beklememiz gerekmektedir. Gecikme için özür dileriz.” Tabi bir de labirent gibi firmalar var. Bir kapıdan geçersin, sonra bir kapı daha, ordan o kapı. Kapılar hiç bitmez, tabi 20 dakika geçer.

Sonunda mülakatı yapacak kişinin odasına geldiniz. Yetkili bayan ise o tokalaşmadan sakın siz tokalaşmayın. Tokalaşırken güler yüzlü olun ve göz temasınız devamlı olsun. İlk 1-1,5 dakikalık izlenim çok önemlidir.

İsteksiz ve mutsuz durmayın. Oturduğunuzda kendinizden emin dik ve sade bir oturuş sergileyin.

Bir mülakatın süresi yapılacak işin sektörüne göre değişmektedir.Ortalamaya vurursak, minimum 30 dakika sürecektir.

Sakın eski işinizi ve yöneticilerinizi kötülemeyin. Eski çalıştığınız kurumda hakkınız yenilmiş olabilir. Ama yarın bizim kurumdan ayrılınca bizi de kötüler düşüncesini vermeyin. 🙂

Sorulan sorulara ne kısa ne de uzun cevaplar verin. Kısa cevaplar vermek konuyu geçiştiriyormuş izlenimi verebilir. Uzun cevaplar da karşı tarafı sıkabilir.Özellikle şunu unutmayın, sakın yalan söylemeyin. İstemediğiniz sorular geldiğinde, kibarca, ben bu soruyu cevaplamak istemiyorum deme şansınız her zaman vardır.

Kendinizi, hedeflerinizi, beklentilerinizi net bir şekilde ifade edin.

Görüşme sonunda yine tokalaşırken, kendinizden emin şekilde tokalaşın. Güler yüzlü olmaya özen gösterin.Özellikle son cümlede ayrılırken vakit ayırdığınız için teşekkür ederim, benim için pozitif bir görüşmeydi gibi cümleler ile veda edebilirsiniz.

Sonuç olarak Kimdiyo.com okuyucuları öncelikle her zaman kendiniz olun. Zaten görüşmeye çağrılmanız o iş için yeterli donanıma sahip olduğunuzu gördükleri anlamına gelmiştir. Sizin için orada önemli olan kendiniz olmanız ve beden dilinizi iyi kullanmanız…Yine farklı bir konu ve farklı bir yazıda görüşmek dileğiyle
 

Efsane İş Bitirici Avukat Harvey Specter !..

 

 

Kitapseverler ‘Sosyal Ağ’ İle Biraraya Geliyor

 

Dünya’nın En İyi 20 Hava Yolu Şirketi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here