Metropol Parasol

0
209

İspanya’nın Endülüs bölgesinin en popüler şehirlerinden olan Sevilla’da bulunan Metropol Parasol,  Alman mimarlık ofisi J. MAYER H. Architects tarafından tasarlanmış. Dünya’nın en büyük ve en geniş açıklık geçen ahşap strüktürü kabul edilen yapı, şehrin orta yerinde dev bir şemsiye gibi içinde farklı işlevler barındırırken aynı zamanda meydana çeşitli gölge oyunları sunuyor.

Kavurucu sıcaklığın Sevilla’nın en önemli özelliği olduğunu belirten mimar; kamusal bir meydanın öncelikle gölgeye ihtiyacı olduğu gerçeğinden yola çıkarak meydanın bir ağ ile örtüldüğünü savunuyor.

Yapı dört katmandan oluşuyor. Yer altında tarihi eserlerin bulunduğu bir müze, giriş katında kafelerin de bulunduğu bir pazar yeri, iki adet teras ve şehrin önemli noktalarını farklı açılardan görmenizi sağlayan gezinti yolları. 150 metre uzunluğunda, 70 metre genişliğinde ve yüksekliği 26 metre olan bu yapı, şehir merkezinde bulunan arkeolojik alanı, ikonik bir simgeye çeviriyor.

Bağlanmış kerestelerden ve poliüretan kaplamadan inşa edilen dev strüktür, kentte turistleri ve yerlileri çeken bir alan yaratıyor. Ortaçağdan kalma yapılarıyla bilinen Sevilla’yı, yarattığı konseptle modern bir kent görünümüne sokuyor. Halk ise önemli günlerde etkinlik alanı olarak kullandığı Metropol Parasol’u aynı zamanda toplanma alanı olarak değerlendiriyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here