Meksika’da Yine Deprem Şoku

0
95
Meksika’da 8 Eylül’de yaşanan 8.1 büyüklüğündeki 96 kişinin yaşamını yitirdiği depremin ardından, ülke bu sefer,  32 yıl önce yaklaşık 10 bin, kişinin hayatını kaybettiği şiddetli depremin yıldönümünde 7.1 büyüklüğünde yeni bir depremle sarsıldı. Depremde şu ana kadar 248 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Enkazın altında kalan ve yaralı sayısı ise henüz bilinmiyor. 
ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verilerine göre, depremin merkez üssü Mexico City’nin güneyindeki Puebla eyaleti ve sarsıntı yerin 51 kilometre altında gerçekleşti.
Depremin hissedildiği Meksika’nın başkenti Meksiko’da 20 milyondan fazla insan yaşıyor. Başkent Meksiko’da en az 400 binanın yıkıldığı belirtiliyor. Ayrıca milyonlarca insana elektrik verilemediği açıklandı.
Başkent Mexico City’de yerle bir olan bir okulun enkazından 20 çocuğun cansız bedeni çıkarıldı, enkaz altında halen en az 30 çocuk ve 12 yetişkin var.
Meksiko’daki uluslararası havalimanında da uçuşların durdurulduğu öğrenildi.
Çok sayıda bina enkaza dönerken, halk  evlerini terk ederek sokağa döküldü.  
Meksika Devlet Başkanı Pena Nieto başkent Meksiko’da bir okulun çökmesi nedeniyle 20 öğrencinin yaşamını yitirdiğini ve 30 öğrencinin de enkaz altında olduğunu söyledi.  
Meksikalı yetkililer, halkın çoğunun deprem olduğunun farkına varamadığını, çünkü 1985 yılındaki depremin yıldönümü nedeniyle alarm verildiğini belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here