Medine Haydarpaşa Garı

0
906

Osmanlı’nın Kutsal Topraklar Üzerindeki Eserleri

 

Bir Ecdâd düşünün, zamanında kutsal topraklara gitmek isteyen hacı adayları için İstanbul’dan Medine’ye demiryolu inşa etmiş olsun..
İstanbul Haydarpaşa Garı’ndan Medine Haydarpaşa Garı’na uzanan Hicaz Demiryolu Hizmeti, Osmanlı’nın kutsal topraklara yaptığı muazzam hizmetlerden sadece bir tanesidir.

Öyle ki; Efendimizi rahatsız etmemek için demiryolunun rayları arasına keçe yerleştirilmiş, tekerlekler ve işçilerin taş kırmak için kullandıkları çekiçler keçe ile sarılmıştır.
2.Abdülhamit Han’ın yaptırmış olduğu Hicaz Demiryolu inşâsında çoğunlukla Türkler ve bölge işçileri çalışmıştır. Dolayısıyla oralarda neden Türkiye’ye ve Türklere bu kadar ihtimam gösterdiklerini çok daha iyi anlıyorsunuz.

2016’nın Ocak ayında Medine’deki Haydarpaşa Garı’na gittiğimizde ziyarete kapalıydı. Fakat Türkiye’den geldiğimizi söylediğimizde, ısrara bile gerek kalmadan görmemize olanak sağlayıp içeri aldılar. Medine’de gözümüzün değdiği her yeri taş toprak arazi şeklinde gördüğümüz için Tarihi Tren Garı’nın, yeşillendirilmiş, temiz ve bakımlı bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor olması, müzenin Türkiye’nin kontrolünden geçiyor olduğu kanısına vardırdı. İktidarımızın, Ecdâdın izinde kutsal topraklardaki eserlerimizi sahipsiz bırakmadığını bilelim, bildirelim. Olur da Umre İbadeti ziyareti ile oralara yolunuz düşerse, (ki kutsal topraklara ibadet için gitmek Alemlerin Rabb’i tarafından davet edilmekle tanımlanır) şuan müze olarak hizmet veren Tarihi Tren Garı’nı görmenizi tavsiye ederim.

medine garı

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here