Masallar Diyarı PRAG

0
479

Çek Cumhuriyeti’nin, daha doğrusu nedendir bilinmez değişen ismiyle Çekya’nın başkenti Prag. Hitler’in bile kıyamadığı diye daha da romantikleştirilen, ama aslında savaş sırasında direnişsiz teslim edildiği için hiç zarar görmeyen Prag. Orta çağdan fırlamış bir  şehir Prag. Seneler önce gittiğim ama hala sayıkladığım şehir Prag. Dünyanın belki de en güzel şehirlerinin başında gelen Prag. Masallar diyarı Prag…

Ortaçağ şehrinde Orta çağ karakterleri

Vltava Nehri’nin kıyısına kurulu olan Prag(Çekçede Praha), eski Bohemya Krallığı süresince inşa edilen katedraller, kiliseler, manastırlar ve şapellerden dolayı ‘’yüz kuleli kent’’ olarak anılıyor.  Kafanızı şöyle bir kaldırdığınızda hakikaten öyleymiş diyorsunuz zaten. 🙂

‘’Old Town’’  kavramının dibini yaşayacağınız şehir merkezi gezmeye başlamanız gereken yer bana göre. Astronomik Saat ve Eski Belediye SarayıTyn KilisesiAziz Niklaus KilisesiKinsky Sarayı ve Jan Hus Anıtı herkesin önerdiği turistik yerler. Gidiniz. Çevresinde içerde kaybolmak isteyeceğiniz kıvır zıvır  satan dükkanları ve manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz restoranları da bulabileceğiniz meydan, şehrin en hareketli yeri kuşkusuz.

Meydanda yapmanız gereken diğer önemli şey Astronomik Saat’in her saat başı yaptığı şovu izlemek. İnsanlar saate bakıyor, meydana toplanıyor, kafalar kalkıyor ve bir anda kameralar açılıyor minik gösteriyi yakalamak için. Saatin üzerindeki figürler, her saat başında kendi görevlerini yerine getiriyor. Ölüm, saatine bakıyor ve zil çalan ipi çekiyor, yukarda İsa ve havarileri ortaya çıkıyor, gösteri bir horozun ötüşüyle saniyeler içinde sona eriyor. Bitince aaa diyorsunuz hepsi bu kadar mı. Yani ben dedim:) Benim tavsiyem eski şehirdeki turistik yerler yerine kendinizi sokaklara atmanız ve kaybolmanız. Çünkü orta çağdan kalma, bitişik nizam, minik binalar aklınızı başından alacak.

Eski kenti bir kenara koyarsak alçak bir tepede bulunan Prag Kalesi’ne 1357 yılında   inşa edilen Karl Köprüsü’nden geçerek ulaşıyoruz. Tarihi köprü üzerinde 30’a yakın heykel bulunuyor. Şehrin başka bir can alıcı noktası olan köprü üzerinde, performans sergileyen sokak sanatçılarıyla, eserlerini satan ressamlarla, her köşeyi fotoğraflamak isteyen ben gibi deli turistlerle karşılaşmak mümkün.

Karl Köprüsü(Charles Köprüsü)

Prag Kalesi ise şehrin en güzel yapılarından biri. Kale içerisinde yer alan, Aziz Vitus KatedraliEski Kraliyet SarayıAltın YolAziz George BazilikasıAziz George ManastırıPrag Kalesi Resim Galerisi ve Kraliyet Bahçeleri görmeye değer yerler arasında.

Aziz Vitus Katedrali

Gotik mimariyi buram buram hissettiren yapı, aslında biraz da korkutucu. Büyüklüğü ve ürkütücü ön cephesi herkesi etkiliyor. Yapımının tamamlanması ise yüzyıllar almış. Neden olduğunu anlaması zor değil.

Şehrin başka bir bölümüne geçersek; Avrupa’nın bir çok şehrinde olduğu gibi Prag da bir Yahudi Mahallesi içeriyor. Bölgede birçok tarihi yapı var. Bohemyalı Azize Agnes ManastırıEski Yeni Sinagog, Eski Yahudi Mezarlığı, Pinkas Sinagogu ve İspanyol Sinagogu bunlardan bazıları. Bana göre özellikle çok da ilgi çekici bir bölge değil. Ama sokaklar binalar tabi ki çok güzel. Çünkü Prag’da bütün sokaklar güzel. Tabi kime göre neye göre.:)

Vaclav Meydanı, Prag’ın en önemli meydanlarından biri. Kurulduğu dönemde at pazarı olarak kullanılan ve tarih boyunca birçok önemli olaya sahne olan bu meydan, günümüzde otel, restoran, kafe ve kulüplere ev sahipliği yapıyor. Yine çok güzel binalar görebileceğiniz keyifli bir yer.

Dancing House Ortaçağ şehri Prag’daki modern mimari anlamındaki en önemli eser tabi ki. Binaya Praglıların Fred ve Ginger demesinin nedeni ise ünlü dansçı çift Fred ve Ginger’in dansları tasvir edilerek binanın yapılması. Bir Frank Gehry hayranı olarak benim için Prag’ın en heyecanlı kısımlarındandı belki de Dans Eden Ev. Ofis binası olarak kullanılan binaya giremeyeceğim gerçeğiyle yüzleşmesi ise oldukça zor idi .

Dancing House

Hem Sokak sokak yürümek istediğiniz hem her gördüğünüz tepeye çıkıp seyretmek istediğiniz Prag’ı anlatması çok zor. Beni etkileyen ve aklımda kalan ana noktalardan bahsettim. Elbette görmediğim sokaklarda başka harika binalar da mevcuttur. Gidin, yaşayın, aşık olun, dönmek istemeyin.

Hayalimdeki Ev Diyebileceğiniz 10 Ev

Dünya’nın BİLİNMEYEN 7 Harikası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here