Liderlerin Cumhurbaşkanlığı Sistemi Referandumu Sonucu Yorumları

0
326

erdoğan ile ilgili görsel sonucu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan;
MİLLETE TEŞEKKÜR ETTİ
“Televizyonları ve radyoları başında dinleyen değerli vatandaşlarım. Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bugün yapılan anayasa değişikliği halk oylaması sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Milletimiz bir kez daha çok müstesna, farklı bir olgunluk içerisinde sandık başına gitmiş, hür iradesiyle TBMM tarafından kabul edilen anayasa değişikliği konusundaki görüşünü ifade etti. Resmi olmayan sonuçlar yaklaşık 25 milyon ‘evet’ oyuyla anayasa değişikliğinin kabul edildiğini göstermektedir. Oyunun rengi ne olursa olsun sandık başına giden milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

kılıçdaroğlu ile ilgili görsel sonucu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu;

“Anayasa değişikliği konusunda sandığa giden bütün vatandaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.Biz koşullar eşit olmamasına rağmen demokrasiye sahip çıkmak için elimizden gelen her türlü çabayı sergiledik.Eveti savunanlar hukukun dışına çıktılar ama biz özenle hukuk içinde görüşlerimizi paylaştık.Toplumun en az yüzde 50’si bu anayasaya hayır diyor.Hukuk devleti kavramı çok önemli. O yasalara herkes uymak zorunda.
Maç yapılırken kural değişmez. Evrensel bir kural bu. YSK, kuralları değiştiriyor, yasalara aykırı olarak yapıyor bunu. Bunu doğru bulmuyoruz, asla kabul etmiyoruz. Milletin kararına YSK gölge düşürdü. Referandumu tartışmalı hale getirdiler. Getiren kim? YSK. YSK, seçimin güvenliğinden sorumluyken, referandumu tartışmalı hale getiriyor. Alınan bir yanlış karar referandumu tartışmalı hale getiriyor. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağız.” dedi
Kaynak : CNN

Devlet Bahçeli'den referandum sonrası ilk açıklama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli;

“Türk milleti tarihi nitelikli demokrasi imtihanından alnının akıyla çıkmış, irade ve tercihini sandıkta göstermiştir. 18 maddelik anayasa değişikliğinin oylandığı 16 Nisan 2017 halkoylaması yüksek bir katılım, takdir edilecek huzur ve güven ortamında tezahür etmiştir. Aziz milletimiz büyük bir olgunluk içinde sandık başına gitmiş ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesine hür iradesiyle onay vermiştir. Bu çok önemli bir başarı, ihmal ve inkârı imkansız bir kazanımdır. Egemenliğin yegâne sahibi büyük Türk milleti ülkesinin geleceği hakkında son sözü söylemiş, istiklal ve istikbaline sahip çıkmıştır. Buna herkes saygı göstermek ve riayet etmek durumundadır. Bugünkü sonucun ülkemize, milletimize, Türk demokrasisine ve siyasi partilerimize kutlu olmasını yürekten diliyorum. Milli iradenin evet yönünde tecelli etmesiyle devlet ve siyaset hayatımızda yeni bir döneme girilmiştir.” dedi.

binali yıldırım ile ilgili görsel sonucu

Ak Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım;

“Elbette farklı düşüncelerimiz olacak ama neticede birliğimizi beraberliğimizi gözümüz gibi koruyacağız. Demokrasinin güzelliği de budur. Meydanlarda farklı şeyler söyledik. Ama son sözü millet söyledi, evet dedi noktayı koydu. Halkın iradesi nasıl tecelli ederse o sonuç başımızın tacıdır dedik. Halkımız seçimini yapmış, cumhurbaşkanığı yönetim sistemine olur vermiştir. Bu ülke bu millet artık hiçbir vesayete hiçbir harici müdahaleye hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğini bir kez daha gösermiştir. 15 Temmuz alçak darbe girişimini yapanlara, dış mihraklara, bölücü terör örgütüne en güzel cevabı milletimiz sandıkta vermiştir. Vatandaşlarımızın tercihi doğrultusunda geleceği güven içinde inşa edeceğiz.

Bu halk oylamasının kaybedeni yoktur. Kazanan Türkiye’dir. Kazanan aziz milletimdir. Şimdi artık dayanışma, beraber olma, birlikte Türkiye olma zamanıdır. Evet çıktığı için mutluyuz. 26 Şubat’ta Kahramankazan’da başlatılan maraton başarıyla sonuçlandırılmıştır.” dedi.
Kaynak : Mynet

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here