Köprülü Şehir-Budapeşte

1
411
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Orta Avrupa turlarının vazgeçilmezi olarak görülür. Shengen vizesi isteyen ülkeye bir kaç sene önce Macar havayolu Wizzair ile gidiş-dönüş 250 tl ye gitmek mümkündü ancak Wizzair artık Türkiye’den uçuş gerçekleştirmiyor.
Yanıbaşındaki Prag kadar güzel bir kent olan Budapeşte aslında Buda ve Peşte şeklinde iki ayrı bölüm olarak kabul ediliyor. Bir çok Avrupa kentinden geçen Tuna Nehri Budapeşte’yi de ziyaret ediyor. Nehrin böldüğü şehrin düz olan bölümü Peşte, tepelik olan kısmı da Buda olarak adlandırılıyor.

Vaci Utca

Vaci Utca

Vaci Utca(Utca Sokağı) şehri anlamak için iyi bir başlangıç. Çünkü aslında İstiklal Caddesi kadar önemli. Trafiğe kapalı, iki yanı kafeler, hediyelikçiler, oteller ve şirin oyuncakçılarla dolu. Caddenin sonunda ise kapalı pazar yeri olan Central Market Hall (Központi Vasarcsarnok) var. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz çelik konstrüksiyonlu güzel bir yapı.

Market Hall

Caddenin diğer ucunda ise Vörösmarty Meydanı var. Meydandan Budapeşte’nin hemen her yerine kolaylıkla ulaşılabiliyorsunuz. Adını Macar şair Mihály Vörösmarty‘den almış. Vörösmarty Meydanı’nın ortasına  Vörösmarty Anıtı dikilmiş. Meydanda aynı zamanda güzel tatlılar tadabileceğiniz ünlü Gerbeaud Pastanesi‘ni de içeriyor.

Budapeşte Köprüleri
Budapeşte’nin bana göre en önemli özelliği köprüleri. Çünkü Tuna üzerinde iki yakayı birbirine bağlayan tam 9 köprü var. Bunlardan en güzeli ve en bilineni ise tabi ki  Chain Bridge(Zincirli Köprü) diğer adıyla Aslanlı Köprü. Adını iki yanındaki aslanlardan almış olsa gerek. 202 metrelik uzunluğu ile  Buda ile Peşte’yi bir birine bağlayan ilk bağlantı yolu olmasıyla ayrı bir öneme sahip.
Aslanlı Köprü

Konuşmaya değer diğer köprü ise bütün görkemiyle Özgürlük Köprüsü. Tamamiyle çelik olan köprü, renginden dolayı Yeşil Köprü olarak da anılıyor.

Yeşil Köprü
Yahudi Anıtı
Budapeşte de bir Yahudi anıtına sahip. Tuna’nın kenarındaki demir ayakkabılar, Naziler’in zamanında Yahudileri Tuna kıyısına dizip, vurmadan önce ayakkabılarını çıkarttırmasını anlatıyor. Çünkü o zamanlar ayakkabı çok değerli görülürmüş.

Kale Bölgesi

Şehrin Buda tarafı oldukça güzel yerlere sahip. Kale bölgesindeki Balıkçı Tabyası 1800’lerin sonunda Macaristan’ın kuruluşu adına yapılan yerlerden birisi. Ülkeyi kuran yedi kavimi temsil eden yedi kuleye sahip. Şehri en güzel görebileceğiniz yerlerden de birisi aslında.

Tepedeki diğer önemli yapı ise 700 yaşını aşmış olan Mattias Kilisesi. Kilisenin olduğu meydanda ise vebadan kurtuluşu simgeleyen barok tarzda yapılmış Trinity Sütunu.
Mattias Kilisesi

Buda Kalesi her yerden görülebilecek bir tepeye kurulu. Kraliyet Sarayı olarak da bilinen kale, Avusturya-Macar İmparatorluğu döneminde pek çok seremoniye ev sahipliği yapan tarihi bir yer. Günümüzde Budapeşte Tarih MüzesiMacar Ulusal Galerisi ve Ulusal Szechenyi Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Budapeşte’nin manzarasını en güzel görebileceğiniz diğer yer Gallert Tepesi. Sovyet güçlerinin şehri Nazi işgalinden kurtarmasının bir simgesi olan Özgürlük Anıtı da burada bulunuyor.
Gallert Tepesi
Kahramanlar Meydanı
 Diğer önemli rotalardan biri sizi Kahramanlar Meydanı’na bağlayan Andrassy  Caddesi. Caddenin kendisi de önemli çünkü sahip olduğu tarihi özellikleri, mimarisi ve güzel binalarıyla UNESCO Dünya Mirası listesinde. Royal Opera House, Pest Broadway, Franz Liszt Square, Academy of Music, Oktogon, House of Terror, University of Fine Art Binası, Zoltán Kodály Memorial Museum ve Ferenc Hopp East-Asian Art Museum Budapeşte’de bu ünlü cadde boyunca görülecek yerler arasında.
Kahramanlar Meydanı ise şehrin en etkileyici yerlerinden biri. .Devasa bir meydan, görkemli heykeller…Milenyum Anı’tına ev sahipliği yapıyor. Macaristan’ın 1000. Yılı için yapılmış. Meydan da Andrassy Caddesi gibi UNESCO koruması altında. Bronz, atlı heykeller Macar prensi ve onun savaşçılarını betimliyor. Meydanın ortasındaki 36 metrelik sütunun ucunda Cebrail betimlenmiş. Meydanı çevreleyen alanda da Macar yöneticilerinin heykelleri sergileniyor. Meydanın bir yanında  Pantheon benzeri bir müze var. Ancak heykeller ve meydan o kadar etkileyici ki, birçok kişi yapıyı yüzüne farketmiyor bile.
Kahramanlar Meydanı
Nehir Turu
Avrupa’nın bir çok şehrinde nehir tutu adıyla ticaret yapılır. Ama Budapeşte vereceğiniz parayı içlerinden en çok hakeden belki de. Özellikle akşam ışıklandırmalarıyla. Budapeşte’yi akşam hem nehirden hem de tepeden görün.
Parlamento Binası’nın inşası, yaklaşık yirmi yıllık bir çalışma ile 1902’de tamamlanmış. Dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası olan yer, Macar kraliyet mücevherlerine ve Macar kültürüne ait pek çok nadide parçalara ev sahipliği yapıyor. Güzel bir ücret karşılığında turlar düzenleniyor içini gezmek isteyenler için.
Parlamento Binası
Zincirli Köprü
Buda Kalesi

New York Cafe

Görmeden dönülmemesi gerek diğer yer ise New York Cafe. Dünyanın en güzel cafesi olarak anılan mekan gerçekten insanı etkiliyor. Lezzetleri de güzel ve pahalı. Ama zaten asıl mesele mekanın ta kendisi…

Kaplıcalar

Sevenler için Budapeşte’nin bilinen özelliklerinden biri de kaplıcaları. Avrupa’nın en büyük şifalı kaplıca ve en büyük hamamlarından biri olan Szechenyi Kaplıcaları (Széchenyi Fürdő) yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here