Kilo Almak İsteyenler Bu Yazıyı Mutlaka Okumalı..!

1
320

Herkese merhaba!

Konu başlığından da anlaşıldığı gibi bu hafta sizlerle kilo alma konusuyla ilgili bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum. Maalesef sosyal medyanın birçok yararı olduğu gibi bir o kadar da zararları mevcut, bu sayede bilgi kirliliği her geçen gün büyüyor. Bu yüzden beslenme konusunda herhangi bir eğitimi olmayan kişilerden gelen bilgileri mutlaka bir uzmana danışıp öyle uygulamaya geçin, aksi takdirde dönüşü olmayan sağlık sorunlarına mahal verebilirsiniz. Bu küçük hatırlatmayı yaptıktan sonra gelelim esas konuya, kilo verme ihtiyacı olan birçok insan olduğu gibi kilo alarak sağlıklı bir bedene sahip olmaya çalışan birçok hastayla da karşılaşıyoruz. Ancak az önce bahsettiğim gibi çoğu kulaktan dolma bilgilerle maalesef sağlıksız yöntemler deneyip durumu daha zor hale getirmiş bir şekilde bizimle iletişime geçiyor.

kilo almak istiyorum ne yemeliyim ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle zayıflığın nedeni araştırılmalı, daha sonra sonuca göre önleme yöntemlerine geçilmesi gerekir, eğer zayıflığın nedeni besinlerin vücutta kullanılması ile ilgili bir bozukluktan kaynaklanıyorsa, diyet ne kadar düzeltilse de sonuç alınamaz bunun tedavisi bir hekim tarafından yapılır. Eğer bu durum diyetin enerjisinden dolayı ise yani yetersiz beslenmeden kaynaklanıyorsa bu diyetle tedavi edilebilir. Bunun çözümü ise diyetisyenler tarafından hazırlanan sağlıklı beslenme programlarıyla ve beslenme alışkanlıklarını düzene sokmaktan geçiyor.

Aynı zamanda günümüzde biz diyetisyenleri oldukça zor durumda bırakan ve zayıflık sorunuyla daha sık karşılaşmamıza sebep olan etkenlerden biride bozulmuş beden algısı, özellikle ergenlik çağındaki bireylerde daha çok karşılaştığımız bu durum kişinin ideal kilosunun farkında olmasını engelleyip birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmakla manken vücuduna sahip olmak karıştırılıyor.

kilo almak istiyorum ne yemeliyim ile ilgili görsel sonucu

Sıfır bedene düşmek, en küçük bedenlerdeki giysilere sığmak için adeta herkes bir yarış içerisinde oysaki beden kitle indeksiniz yaşınıza, boyunuza ve cinsiyetinize göre ideal aralıklardaysa ve yine bel / kalça oranınız normal ölçülerdeyse ve sağlıklıysanız illa sıfır bedene düşmeye çalışmayın, çünkü olası bir hastalık durumunda zayıflık sınırı için fazla görülen 5 – 10 kilonuz sizi bu hastalıkla mücadele ederken koruyacaktır. Bunu tahlil etmek için daha önce yazmış olduğum obezite nedir ve nasıl anlaşılır yazısından ideal BKI ölçülerinizi öğrenebilirsiniz. Bu yüzden zayıflık sınırının altındaki beden kitle indeksine sahip olan bireyler için ideal kilolarına ulaşmaları için işte birkaç öneri….

  • Kilo almaya çalışan bireyler genellikle iştah problemi yaşarlar ve çok küçük porsiyonlarla doygunluk hissine ulaşırlar bundan dolayı yemek yerken normale göre biraz daha hızlı yemeğe ve oyalanmadan ne kadar yemek yediğinizi fark etmeyeceğiniz şekilde beslenin.

 

  • Tıpkı kilo vermeye çalışan bireyler gibi düzenli ve saatli beslenerek 3 ana öğün 3 ara öğün olacak şekilde ve öğün atlamadan beslenmeye çalışın.

 

  • Ana öğünlerde mutlaka et, tavuk, balık, ekmek, peynir, yumurta, yoğurt, süt gibi temel besin öğelerini tüketmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede yeterli miktarda protein alarak kas kitlenizi korumuş olursunuz.

 

  • Yemeklerin yanında tahıl grubunda değerlendirdiğimiz pilav, makarna, ekmek ayrıca  içine ekstra et, peynir, kurubaklagil eklenmiş küçük porsiyonlarda salata eklemeye çalışın.

 

  • Yemeklerle birlikte sıvı tüketmemeye gayret edin, çünkü sıvı mide hacminizde yer tutar ve çabuk doyarsınız. O yüzden sıvı tüketimini yemeklerden 30- 60 dakika önce veya sonra yapmanızda fayda var. Gece öğün yapmak için iyi bir zaman olabilir, çünkü bir sonraki öğüne iştahınız etkilenmez

 

  • Yağlar midede uzun süre kaldıklarından dolayı tokluk sağlarlar. Bu nedenle kilo almak isteyen kişinin diyetinde yağda kızartmalar ve çok yağlı besinler yer almamalıdır. Ayrıca ara öğünlerde sağlıksız olarak değerlendirdiğimiz hazır market ürünleri yerine içeriğini bildiğiniz ev yapımı kek, çörek, sütlü tatlı, meyve tercih edin, meyve yerken kalorisini arttırmak için üzerine bal, pekmez ceviz fındık fıstık ekleyebilirsiniz. Kuru yemişler ( ceviz, fındık, badem) ve kuru meyveler ( kayısı, incir vb) diyetinizin hem enerjisini, hem de vitamin ve mineral içeriğini arttıracağınız unutmayın.

 

 

  • Vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olmak için bir doktora veya uzmana danışın. Eksiklikleri telafi etmek için vitamin- mineral suplementi kullanabilirsiniz.

 

  • Her öğünde yemek yemeyi bitirdikten sonra kendinizi zorlamayacak ölçüde fazladan  2 – 3 yemek kaşığı daha yemek yiyerek mide hacminizi bir miktar arttırmaya çalışın.

 

 

  • Hızlı tempoda yürüyüş, koşu, yüzme ve bisiklet gibi aerobik egzersizler ve aşırı yapılan egzersizler vücutta yağ kaybıyla kilo vermenizi sağlar. Ağırlık kaldırma egzersizleri, pilates kas kitlesi artışında yardımcı olabilir. Evde veya spor salonunda kuvvet egzersizleri deneyebilirsiniz. Size en uygun egzersiz programı için mutlaka uzmanına danışın.

 

Yukarıda bahsettiğim önerilerin yanı sıra stresten, gerginlikten olabildiği kadar uzak durmaya çalışın ve sağlıklı bir yaşam tarzı belirlemeye gayret edin bunun sonucunda istediğiniz hedefe ulaşmanız oldukça kolaylaşacaktır. Sağlıkla kalın!

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here