Kabızlık Nedir, Beslenme Tedavisi Nasıl Olmalıdir?

0
266

Kabızlık yani konstipasyon, dışkılama sırasında güçlük veya dışkılamanın azalması anlamına gelmektedir.  Günümüzde bireylerde çok sık görünen bu rahatsızlık durumunun tetikleyici sebepleri arasında genellikle hareketsiz yaşam tarzı, stres, yetersiz miktarda su tüketimi, sağlıksız diyetler, yetersiz lif ve yağ tüketimi, yüksek miktarda rafine şeker tüketimi, kullanılan bazı ilaçlar, gebelik, dışkılama ihtiyacını ertelemek gibi etkenler sayılabilir.

Uzun süreli kabızlık durumunda mutlaka doktora görünmeniz gerekmekle birlikte, uzun süreli ve dengeli bir beslenme tedavisiyle bu sorununuzu çözmeniz mümkündür.

Kabızlık problemine karşı beslenme önerilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Günde en az 2 litre su içmeye çalışın.

2. Fiziksel aktivitenizi artırın. Günlük aktivitenize ek olarak en az 45 dakika süren hafif tempolu yürüyüşler yapmaya çalışın.

3. Azar azar ve sık beslenmeye özen gösterin. Ara öğünlerde kabuklarıyla tüketilebilen meyveleri tercih edin.

4. Düzenli beslenin, öğün atlamayın.

5. Sindirim sisteminizin düzenlenmesinde kahvaltının önemli rolü vardır. Mutlaka kahvaltı yapın. Kahvaltınızdan yarım saat önce kuru kayısı veya kuru incir yanında 2-3 ceviz ya da kilo probleminiz yoksa kayısı veya mürdüm eriği marmelatı ve büyük bir bardak ılık su için. Aynı zamanda kahvaltıda mutlaka kendinize salatalık, domates, bol yeşillikten oluşan bir tabak hazırlayın. Zeytin de yağ içerdiğinden dolayı sindirim sisteminizin aktive olmasına katkıda bulunur.

6. Yemeklerinizi yavaş yemeye özen gösterin ve lokmaları iyice çiğnedikten sonra yutun.

7. Günlük sebze ve meyve tüketiminizi arttırın. Günde bir öğün mutlaka sebze yemeği veya sebze çorbası tüketmeye çalışın. Kabak ve bamya yemeği bağırsak faaliyetlerinizin artmasına faydalı olur.

8. Yüksek posa içeren besinler tüketin. Kabuklu meyveler, sebzeler, kuru meyveler, kurubaklagiller, tam tahıllı ekmekler/makarnalar, bulgur pilavı, bol yeşillikli salatalar yüksek miktarda posa içermektedir.

9. Kabızlık sıkıntısı yaşadığınız dönemlerde havuç, muz, elma, şeftali, ayva patates, pirinç, tüketiminden sakının.

10. Meyve tercihlerinizi; özellikle armut, kivi, mürdüm eriği veya kuru-taze kayısı, incir gibi meyvelerden yana kullanmaya özen gösterin.

11. Yeşilçay ve rezene çayı başka herhangi bir bitkiyle bulunmadığına emin olduğunuz şekilde bağırsak faaliyetlerinizin artmasına yardımcı olabilir. Günde 2 fincanı aşmayacak şekilde tüketebilirsiniz.

12. Probiyotikler içerikleri sayesinde bağırsaklarımızdaki yararlı organizmaların sayısını arttırmakta ve bu sayede bağırsak hareketlerimizi düzenlemektedir. Yoğurt, ayran ve özellikle kefir gibi probiyotik içerikli besinleri mutlaka tüketmelisiniz. Yoğurdu tüketeceğiniz zaman içine salatalık, semiz otu gibi posa miktarını arttıracak tarifler kullanın. Bunların yanı sıra, eczanelerden alabileceğiniz hazır probiyotik tablet/tozları da kullanabilirsiniz.

13. Koyu çay ve kahve tüketiminden kaçının.

14. Tuvalet ihtiyacınız olduğu anda ertelemeyin ve günde 2 kez en rahat olduğunuz vakitlerde bunun için lavaboya gitme alışkanlığı geliştirin.

Beslenme tarzındaki bu önerilere sadece kabızlık sorunu yaşadığınız dönemlerde değil en az 21 gün süreyle uygulamaya gayret edin,  Sağlıkla kalın

DYT. SÜHEYLA BETÜL TOPAL

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here