Çok Konuşulan GLUTEN Gerçeği

1
182

Hepimiz bu terimi Çölyak Hastalığı ile birlikte öğrendik. Çölyak Latince’de “karın ağrısı” anlamına gelen -celiac- kelimesinden türemiştir. Bu hastalığın adını ilk defa kullanan Kapadokyalı Aretaus hastalığı şöyle tanımlar: “Mide bir sindirim organıdır. Hazmetmek onun görevidir. Hasta ishale yakalandığında hastanın genel durumu da vücudu işlevlerini yerine getirmekte zorlandığı için zayıflamışsa kronik bir çölyak hastalığı gelişir.”

Fakat sadece gluten hassasiyeti-çölyak tanısı konulmuş bireyler değil, soy geçmişinde nörolojik bozukluk hastalığı görülmüş bireylerin de bu konuya dikkat etmesi gerekiyor.

Glutenle ilgili yapılan son çalışmalar gösteriyor ki bu tüketim şeklimizi değiştirip-azaltmazsak ileride başta “Alzheimer” ve “Parkinson” gibi nörolojik hareket bozukluğu hastalıklarına yakalanma riskimiz oldukça yüksek.

Çoğu Çölyak hastasında serbest radikallerin üretiminde artış görülmüş; yağlarında, proteinlerinde ve hatta DNA’larında da serbest radikallere bağlı hasar tespit edilmiştir. Buna ek olarak bağışıklık sistemlerinin glutene verdiği tepki sonucu vücutlarının antioksidan madde üretme yetisini kaybettiği de gözlenmiştir. Hastaların kanındaki E vitamini, retinol ve C vitamini gibi, vücuttaki serbest radikalleri kontrol altında tutmakta kilit rol oynayan bileşenlerin yanı sıra beyin dokusu için çok önemli bir antioksidan olan glutatyon seviyeleri de düşük bulunmuştur.

Glutenin varlığı bağışıklık sistemini adeta kullanılamaz hale getirerek vücudun doğal savunma mekanizmalarını devre dışı bırakmaktadır. Ayrıca gluten gerçeğinin yanı sıra ; olması gerekenden çok tahıl ve karbonhidrat tüketmek; kan şekerini et-balık-tavuk ya da sebze gibi diğer besinlerin yükseltemeyeceği kadar yükseltmesine neden olacaktır.

Peki ne yapabiliriz ?

Hayatımızdan yavaş yavaş gluten içeren ürünleri çıkartmaya-azaltmaya yönelebiliriz. Glutensiz tariflerle başlayabilirsiniz:)

https://www.instagram.com/basaktanesi_/?hl=tr

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here