İşte Çok Konuşulan ‘’Fİ’’

0
1121

Bugünlerde dilden dile dolaşan internet dizisi ‘Fi’, aslında 3 kitaplık bir serinin uyarlaması.

Fi, Çi, Pi…

İlk kitap Fi. Fialtın oran demek. Altın oran ise; doğada sayısız canlı ve cansızın şeklinde veya yapısında bulunan, yüzyıllarca sanat ve mimaride uygulanmış, uyum açısından en etkin boyutları verdiği düşünülen geometrik ve sayısal özel bir oran.

Fi kavramı, ana karakterlerden, ünlü, zengin, psikolog, takıntılı,kadınları her türlü manipüle eden Can Manay ile bağdaştırılıyor kitapta. Dizide bunu yeterince hissedemesek de, aslında, Can Manay günlük yaşamından insanlara bakış açısına kadar fi ye çok önem veriyor. Dizide Can Manay’ı hepimizin bildiği gibi Ozan Güven canlandırıyor. Kitaptaki çirkin adam tanımlarına hiç uymayan Ozan Güven, karakterinin psikolojik tavırlarını ise başarılı bir şekilde yansıtıyor izleyiciye. Bütün hikaye de Can Manay’ın satın almak istediği evin komşu evinin bahçesinde Duru’yu görüp aşık olmasıyla başlıyor.

Duru. Kitapta Can Manay’ın gözünden öyle bir anlatılıyor ki Duru, insan değil ulaşılamaz bir yaratık canlanıyor gözümüzde. Güzel hatlarıyla, başarılı,mesleğinde ilerlemek isteyen, hırslı bir balerin. Kişisel olarak, Duru’yu canlandıran Serenay Sarıkaya, rolüne çok yakışan bir isim. Çekimler için, 3 ay dans ve bale dersleri aldığı da biliniyor. Son derece başarılı olduğunu Duru’nun dans sahnelerinde görebiliyoruz. Başarılı konservatuar öğrencisi Duru’nun sevgilisi ise hocası Deniz.

İdealist, yetenekli, yakışıklı, herkesçe sevilen bir müzisyen olan Deniz, Mehmet Günsür olarak çıkıyor karşımıza. Ancak Deniz kitapta idealistliğinin yanında esrarkeş özelliği ile de ön plana çıkıyor. Bunun diziye bu şekilde yansıtılmamasının nedenlerini tahmin edebiliyoruz. Zaten Mehmet Günsür’e de hiç yakışmazdı.:)  Ancak yine de bu nokta büyük çelişkilerden biri kitap ile dizi arasındaki. Çünkü Duru ile  Deniz arasındaki ana sorunlardan biri aslında Deniz’in keşliği.

Özge. İşini yaparken Can Manay’a bulaştığı için köşeye sıkıştırılan bir gazeteci. Can Manay’ın çocukluğundaki büyük sırrını kurcaladığı için yüzüne kapatılan kapıların haddi hesabı yok. Güçlü bir medya patronunun da yardımıyla, kendi yöntemleriyle, Can Manay’a karşı açtığı savaşla boğuşuyor. Özge karakteri, bütün o asiliğiyle Berrak Tüzünataç olarak çıkıyor karşımıza dizide. Yine rolüne cuk oturmuş bir oyuncu.

Bilge. Aile hayatında bir çok sorunla boğuşan buna rağmen hayata tam anlamıyla sarılmış psikoloji öğrencisi Bilge. Üniversitede ders veren Can Manay’ın mesleki yeteneğiyle ilgisini çeken bir çirkin ördek yavrusu. Kitaptaki uçsuz bucaksız psikolojik kısımların da ana karakteri genellikle. Can Manay’ın danışmanı olarak çalışmaya başlaması ise hem onun hem de Can Manay’ın hayatında önem taşıyacak olayların sadece başlangıcı aslında.

Ada. Deniz’in en yetenekli öğrencilerinden biri. Aynı zamanda platonik olarak hocasına aşık. Deniz ise tüm bu ilgiden habersiz, öğrencisinin eşsiz yeteneğiyle gurur duymakta. Yeteneğine rağmen silik, çirkin bir kız olarak anlatılan Ada’nın farkında olan tek kişi ise Göksel.

Göksel de konservatuar öğrencisi bir balet. Ada’nın müziğine olan hayranlığı, çocukluğundan gelen bütün sorunlarla beraber bir saplantıya dönüşüyor.

Bu ana karakterlerin etrafında gelişen olaylarla şekilleniyor Fi. Can Manay’ın Duru’ya olan bitmek bilmeyen takıntılı isteğinin yol açtığı olaylar silsilesi olarak da devam ediyor.

Sadece farkındalığa giden, değiştiren, mutlaka geliştiren bir yoldur bu ama sunduğu seks, macera, intikam, ihtiras sizi aldatmasın, zordur” diyormuş yazar. Dikkat çekilmek istenen bu farkındalığın içinde kendinize nasıl bir yer bulacağınız ise büyük bir soru işareti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here