Kanser Denen illet.

1
314

Sevgili Okurlar Merhaba;

1-7 Nisan haftası ‘’Kanser Haftası’’ olduğu için bugün de kanser üzerinde konuşalım istedim . Öncelikle adını bile duyduğumuzda tüylerimizi ürperten bu illeti bir tanıyalım.

Kanser nedir?

gerçek hücre resmi ile ilgili görsel sonucu

En basit tanımıyla kanser; bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir.

Ur diğer adıyla tümör de dediğimiz şey ; canlıda bulunan normal olmayan doku kütlesidir. İyi huylu ve kötü huylu olarak 2 ‘ye ayrılır. Az önce de söylediğim gibi kötü huylu tümör kanser olarak adlandırılır. Dolayısıyla tümör her zaman kötü sonuç vermeyebilir, kanser (kötü huylu tümör) ise daima kötü sonuçlar doğurur.

İyi huylu tümör ile kötü huylu tümör arasındaki bir diğer fark da şudur;

İyi huylu tümörlerin köken aldıkları organdan çoğalmaları ve diğer organlarda çoğalması gözlenir; kötü huylu tümörler  ise köken aldıkları organdan damar yoluyla (veya farklı yollardan ) diğer organlara yayılırlar.

Peki kanserin ana belirtileri nelerdir?

Açıklanamayan kilo kaybı , ateş, halsizlik, ağrı, cilt değişiklikleri, kanama, dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik, öksürük ve horlama, ben ve siğillerdeki değişiklikleri genel kanser belirtileri olarak söyleyebiliriz. Tabi ki bunlardan herhangi birine sahipseniz ihmal de bulunmayıp doğru teşhis için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü erken teşhis daima hayat kurtarır..

Geldik işin zor kısmına..Diyelim ki kanser teşhisi koyuldu. Peki o zaman tedavi yöntemleri nasıl olacak? Tedavi yöntemleri; teşhis dönemine, kanserin türüne göre değişebilir tabi ki.. Ancak kanserde yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri hepimizin sıklıkla duyduğu cerrahi, radyoterapi ve kemoterapidir. Daha az sıklıkla hormon tedavileri, biyolojik tedavi yöntemleri ve hedefe yönelk tedaviler kullanılır. Bu tedavi yöntemleri tek başına veya birlikte uygulanmaktadır.

Yöntemlere de şöyle kısaca değinmek istiyorum:

Cerrahi; kanserli dokunun vücuttan çıkartılmasıdır.

Radyoterapide adından da anlaşılabileceği gibi iyonizan radyasyon kullanılır. Amacı kanserli hücreleri yok etmek ve tümörü küçültmek olarak özetlenebilir.

Kemoterapi ise yine birçoğumuzun bildiği gibi , kanser hücrelerini  yok etmek veya bu hücrelerin büyümesini kontrol altına almak için antikanser ilaçlar kullanılarak yapılan tedavidir.

Aslında konu ‘’ kanser’’ olunca söylenecek o kadar çok şey var ki.. Elimden geldiğince özetlemeye çalışıyorum.

Geçenlerde denk geldim ve ilgimi çekti. Özel bir üniversite hastanesinde çalışan onkoloji uzmanı ‘‘’kanser tedavisi sürecinde doğru bilinen yanlışlar’’ dan bahsetmiş. Ben de biraz bu konu üzerinde durmak istiyorum.

Öncelikle birçoğumuzun inandığı ve etrafımızda da sıklıkla duyduğumuz ameliyat ve biyopsinin kanseri arttırdığı düşüncesine değinelim. Bu düşünce doğru değildir. Hatta ameliyat yapılması bazı kanser süreçlerinde ana tedavidir. Biyopsi ise kanserin tiplendirilmesi, süreçlerin belirlenmesi açısından çok önemlidir. Dolayısıyla yazının başında da söylediğim ‘’ erken teşhis hayat kurtarır’’ düşüncesine dayanarak biyopsinin önemini bir kez daha vurgulayabiliriz.

Şeker tüketimi kanseri tetikler inanışına dair bilimsel bir veri yoktur ve bu düşünce doğru değildir diyebiliriz. ( hastanın diyabet , hipertansiyon vb. hastalıkları yoksa) Çünkü vücudumuzdaki birçok molekül zaten şekere dönüştürülerek vücutta kullanılmaktadır. Dolayısıyla dışardan şeker alınmaması kilo kaybına neden olacağından birsürükomplikasyonları da beraberinde getirebilir.

Bilinen bir diğer yanlış da kanser hastasının maskeyle dolaşması gerektiğidir. Kanser bulaşıcı bir hastalık değildir ve bu yüzden kan değerlerinde bir düşüş olmadığı sürece maskeyle dolaşılmasına gerek yoktur.

Kanabis yağının da kanseri gerilettiğine inanılır. Ancak bunun da tam doğru olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü bununla ilgili insana dair tek bir deney yapılmış ancak o da raporlanmamıştır. Yapılan hücre kültürü ve fare deneylerine dayanarak da bunu söylemek çok doğru olmaz. Çünkü insan organizması hücre kültürlerinden veya fareden çok daha komplikedir. Ancak kanabis yağının çok iyi bir bulantı kesici, iştah açıcı ve ağrı kesici olarak yaklaşık 3000 yıldır kullanıldığını da söylemeden geçemeyeceğim.

Bir dondurma canavarı olarak  aklıma gelmişken birşeyi daha sizinle paylaşmak istiyorum. Açıkcası bilimsel olarak doğruluğundan yüzde yüz emin olduğumu söyleyemem. Ancak katıldığım bir sempozyumda özellikle kemoterapi tedavisi alan hastalardaki mide bulantısı için dozunu kaçırmadan günde bir miktar dondurma yemelerinin önerildiğini duymuştum .( diyestisyenler tarafından) Ki ben de bunun doğru olduğuna inananlardanım.

Sevgili okurlar konu itibariyle çok eğlenceli bir yazı olduğunu söyleyemiyorum maalesef. Ancak hayatımızda birçok yakınımızı kaybetmemize neden olan , canımızı yakan bu illet hastalıkla başa çıkalım istiyorum.

Kanser bir yolculuktur, ama bu yolu tek başınıza yürürsünüz. Yol boyunca durmak ve beslenmek için çok yer var. Siz sadece almaya niyetli olun. Kanserden değil geç kalmaktan korkun..

Kanser beni  dizlerimin önüne çökertmedi, ayağa kaldırdı diyenlerden olmak ümidiyle..

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here