İkiz Kulelerin Hikayesi

0
1428

New York’ta bir Dünya Ticaret Merkezi kurma fikri ilk 1943 yılında ortaya atılmıştır. New York Eyalet Valisi buna izin veren bir tasarıyı kabul eder, proje için planlar geliştirilmeye başlanır, ancak planlar 1949 yılında askıya alınır. 1940’ların sonu ve 1950’li yıllarda, ekonomik büyüme gelişince kentsel yenilemeye yardımcı olmak için, David Rockefeller Port Authority Aşağı Manhattan’da Dünya Ticaret Merkezi inşasını önerir ve ilk planlar bu doğrultuda şekillenir.

Mimarı Detroit kökenli Minoru Yamasaki ve mühendisi Leslie Robertson olan proje Port Authority of New York and New Jersey tarafından geliştirilir. 1960 yılında David Rockefeller öncülüğünde telaffuz edilmeye başlanır  ve New York valisi, aynı zamanda kardeşi olan Nelson Rockefeller’dan büyük destek görür.

İkiz Kuleler olarak adlandırılan merkezin yapımına 1960 yılında başlanır ve ilk kiracısı 1970 yılında Kuzey kuleye taşınır, bundan iki yıl sonra ikinci kiracı Güney kuleye taşınır.

New York’taki Dünya Ticaret Merkezi inşa edildikten sonra Manhattan’ın çehresini değiştiren dünyanın en yüksek ikiz kuleleri olur.

Başlangıçtan beri, mimar Yamasaki buraya tamamen açık bir plaza inşa edebileceğine ve yakınlıktaki dengenin de sağlanabileceğine inanır. Yamasaki’nin Plazaları nehirden ve denizden gelen rüzgarlardan sığınma yeri olur. Birçok alışveriş merkezi, 250 odalı hoteli, gösteri merkezleriyle geniş bir kitleye hitap eder.11 eylül 2001’e kadar…

11 Eylül günü, Amerika Birleşik Devletleri’nde iç sefer gerçekleştiren dört yolcu uçağı, el-Kaide üyesi 19 kişi tarafından kaçırılır. American Airlines‘ın 11 sefer sayılı uçuşu ile United Airlines‘ın 175 sefer sayılı uçuşu, New York’ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi’nin sırasıyla kuzey ve güney kulelerine çarpar. İki saat içinde 110 katlı her iki bina da çökerken, 7 Dünya Ticaret Merkezi’nin de arasında bulunduğu çevresindeki bazı yapılar yıkılır, bazıları hasar görür.

Kaçırılan üçüncü uçak, American Airlines’ın 77 sefer sayılı uçuşu, Virginia eyaletindeki Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı karargâhı Pentagon’a çarpar. Saldırı sonucunda binanın batı cephesinin bir kısmı yıkılır. Kaçırılan dördüncü uçak olan United Airlines’ın 93 sefer sayılı uçuşu ise Washington,DC‘yi hedefler. Ancak yolcuların uçağı kaçıranlara yaptığı müdahale sonrasında uçak, Pensilvanya eyaletine düşer. Uçaklardaki 19 hava korsanı ve 227 kişi de dahil olmak üzere saldırılar sonucunda 2.996 kişi hayatını kaybeder.

FBI tarafından yürütülen araştırma neticesinde saldırıları gerçekleştiren kişilerin, Usame bin Ladin‘in liderliğindeki el-Kaide ile bağlantılı olduğu belirlenir. Saldırıdan birkaç gün sonra yaptığı açıklamayla saldırıların sorumluluğunu reddeden bin Ladin, 2004 yılında yayınladığı videoyla birlikte saldırıların sorumluluğunu kabul eder. Olay sonrasında Amerika Birleşik Devletleri tarafından Terörizmle Savaş adı verilen bir kampanya başlatılır ve bir süre sonra, bin Ladin’in yaşadığı ve Taliban’ın koruması altında el-Kaide’nin etkin olarak faaliyet gösterdiği Afganistan‘a karşı, birçok ülkenin de desteklediği savaşa girişilir. Usame bin Ladin ise Mayıs 2011’de Amerika Birleşik Devletleri kuvvetleri tarafından düzenlenen bir operasyonla öldürülür.

Kimi iddialara göre 11 Eylül olayları Amerikan hükûmeti ve gizli servisleri tarafından Orta Doğu’ya ve Afganistan’a yönelik işgal faaliyetlerini meşrulaştırmak, ülke ve dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenmiş senaryolardır. New York Times gazetesi tarafından yapılan bir ankete göre her dört Amerikalıdan üçü hükûmetin 11 Eylül olayları ile ilgili doğruları söylemediğinden şüphelendiğini belirtmiştir.

Uzmanlarca modelleri açıklanan uçakların o şekilde bir zarar veremeyeceği, binaların ABD hükümetinin açıkladığı gibi yanarak eridiğinin aksine, betonun toza dönüşmesi, o gün işe gitmeyen binlerce Yahudi’nin varlığı, kaçırılan uçakların ait oldukları havayollarının hisselerinin sebebi bilinemez bir şekilde saldırıdan önce aniden değer kaybetmesi, iki kulenin de saniyeler içerisinde, bütün fizik yasalarına aykırı olarak kendi izinde çökmesi saldırılar ile ilgili herkesin sorguladığı 11 eylül bilinmezlerinden bazılarıdır.

İkiz kulelerin olduğu yer ise ‘Rebuilding Lower Manhattan (WTC)‘ adı altında yenilenmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here