Haftasonu için İstanbul’a Yakın Tatil Yerleri

1
1110
Uzun tatilleri yaza saklamak bir kural. Ama birkaç günlük veya günübirlik kaçamaklara hep imkan bulunur. Yakınından uzağına, baharda gezmelik, stresten uzak İstanbul’a yakın tatil yerleri.

BELGRAD ORMANI

İstanbul’un doğal güzelliklerini koruduğunu bir kez daha kanıtlayan Belgrad Ormanı, özellikle hafta sonları nefes almak isteyenleri ağırlıyor. Doğa sporları sevenler için önemli bir trekking ve koşu parkuru olan orman; ailesiyle ve sevdikleriyle keyifli zaman geçirmek isteyenler için de benzersiz bir piknik ve eğlence mekanı. Girişi Bahçeköy’de bulunan ormana rahatça ulaşabilir, hemen yanındaki Atatürk Arboretumu’na da uğrayabilirsiniz.

KIYIKÖY

Kırklareli Vize’ye bağlı bir Karadeniz köyü olan Kıyıköy, İstanbul’a yakınlığına rağmen başka bir dünyada gibi hissedeceğiniz bir cennet. Bizans döneminden kalma tarihi bir kapıdan gireceğiniz köy sizi eşsiz doğası, korunmuş mimari dokusu, her köşedeki tarihi eserleri ve kendine özgü lezzetleriyle karşılayacak.

TARAKLI

İstanbul’dan arabaya atladığınız gibi, birkaç saat içinde zamanda yolculuk yapacak ve 3 katlı geleneksel Osmanlı konaklarıyla meşhur Taraklı’da bambaşka bir deneyim yaşayacaksınız desek inanır mısınız? Üstelik 1300 metredeki Karagöl Yaylası’nda başka bir mevsimi yaşamak da mümkün, bu sebeple bir arazi aracı almayı unutmayın, bu manzarayı başka yerde bulamayacaksınız.

UÇMAKDERE

İstanbulun etrafı hep mi huzur, hep mi sakinlik, biraz da heyecan olsun derseniz; Uçmakdere’de yamaç paraşütü öneririz. Eski adı Avdimio Rumca “Hoş yer” anlamına gelen Uçmakdere, bu adı sonuna kadar hak ediyor. İstanbul’dan aracınızla yola çıktığınızda Tekirdağ istikametinde 170 km sonra ulaşacağınız Uçmakdere, plajları, manzarası ve doğal güzelliğinin yanında yolları ile de çok ünlü. Marmara’yı ada manzaralarıyla tepeden izleyerek ulaşacağınız köy, motokros tutkunlarının da son dönem uğrak yerlerinden.

MAŞUKİYE

Kartepe eteklerinde eşsiz güzelliğiyle aşıkların buluşma yeri olan ve bu sebeple Maşukiye adını alan bu saklı cennet, İstanbul’a iyi ki yakın dedirtiyor. Göl kenarında gezintiler, atv ile yapacağınız safari, şömine başında tadacağınız ünlü lezzetleri, cezbedici bungalow tatili ve efsanevi hafta sonu kahvaltılarıyla adeta sizi çağırıyor!

AĞVA

İstanbul’a iki saat uzaklıkta, nefes alabilmek için doğru bir adres Ağva. Geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla uzanan belde, Latince “iki dere arasına kurulmuş köy” ve “su” anlamına geliyor. Bu yüzden de ismi ile müsemma.Yerli dizicilerin Bir İstanbul Masalın’dan hatırlayacağı kasabaya, iki yanı ağaçlıklı yoldan kıvrılarak varılıyor. Göksu ve Yeşil çay derelerinin göbeğindeki Ağva’da, guruldayan mideler köy kahvaltısına koşarken, karnı tok sırtı pekleri kano ve tekne turları bekliyor.Uzun kumsalı görenleri heyecanlandırsa da temkinli olun. Zira Göksu’nun Karadeniz’e açılan kısmındasınız. Hatta “İlle deniz” diyorsanız Ağva’ya 15 dakika uzaklıktaki Kilimli ve Kadırga koyları piknik ya da kamp yapmak, denize girmek için en ideal yerler arasında.

ŞİLE

Baharda, henüz sahili dolmamışken kafa dinleyeceğiniz, öğlen, akşam deniz ürünlerine doyabileceğiniz yerdesiniz. Üstelik Şile sadece miskinlik yeri de değil; taze balık yiyebilir Şile bezi kıyafet bakmaktan fazlasını yapabilirsiniz. Burada bacaklarınıza güvenin. Çünkü On bir Göller Vadisi’ndeki Hacıllı Şelaleleri’nde kayadan kayaya atlayacak, sıkı bir yürüyüşle Gürlek Mağarası’na varacaksınız.29 yıl önce köyün öğretmeni Osman Yardımcı’nın keşfettiği, ilk Hıristiyanlar’n hapsedildiği mağara, sırf dev sarkıtları için bile görülmeye değer. Civardaki bir diğer durak ise kumu romatizmal hastalıklara iyi gelen Kumbaba. Bizans döneminden beri şifa arayanların uğradığı Kumbaba, manzara ve deniz meraklılarının da ortak adresi.

POLONEZKÖY

Polonyalı siyasi sürgünlerin 1800’lerde kurduğu Polonezköy,Anadolu Yakası’nda Beykoz’un kalbinde yer alıyor. Burası baharda renk cümbüşüne dönerken, sadece kahvaltı etmek için bile gelinebilir. Zira şehrin en iyi sofraları burada kuruluyor. Ama elbette Polonezköy’de kahvaltıdan fazlası var.Mesela Zofia Teyze’nin Hatıra Evi’nde eski fotoğraflara dalıp köyün tarihini öğrenebilirsiniz. Burasının nasıl Polonya Köyü’ne dönüştüğünü anlamak için, yıl boyunca pek çok aktivitenin, serginin ev sahibi Kültür Evi de iyi bir kaynak sunacak. Hemen önündeki ağaç oyma heykel sergisi ve 1914’te yapılan Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi de mini kültür turunuz için bire bir.

ANADOLU KAVAĞI

Beykoz’un turistik balıkçı kasabası, huzurun anavatanı sayılabilir. Anadolu Kavağı’nda ne kararsızlık yaşarsınız, ne de koşturmanız gerekir. Çünkü yapılacaklar bellidir. Küçük meydanda önce kısa bir tur atılır, sonra Yoros Kalesi’ne tırmanılır. 1190’da Cenevizlilerin yaptırdığı kalede, manzaraya bakınca “Her adımıma değdi” diyeceksiniz. Bir de illa ki kokusu oraya varan balıklar, lezzetli midyeler ve kalamarlar iştahınızı kabartacak.

 

Güney Kore Turuna Ne Dersiniz ?

Masallar Diyarı PRAG

Ucuza Gezmek İsteyenlere 10 Tüyo!

Hayalimdeki Ev Diyebileceğiniz 10 Ev

Medine Haydarpaşa Garı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here