İnsan vücudunun %70 ‘inin sudan oluştuğu bilimsel verilerler ile kanıtlanmıştır.
Suyun insan vucudunda olusturduğu tepkilerin uzun yıllar araştırılmasına rağmen, faydaları tamamen belirlenebilmiş değildir. Aslında mavi renge sahip olan su, ışığı absorbe etmesi nedeniyle renksiz olarak görülmektedir. Moleküler yapısı oldukca basit olan su, yaşamın başlangıcı denilebilecek öneme sahip bir bileşiktir.
h2o ile ilgili görsel sonucu
Geçmişte bazı bilim insanları suyun kül olduğunu ileri sürmüşlerdi.Fakat kül; organik maddelerin yanması sonucu, yanan maddenin ne olduğuna bağlı olarak rengini oluşturan bir tozdur. Küllerde bulunan K2CO3(potasyum karbonat) suyun aslında bir kül olmadığının kanıtıdır. Dünyamızda katı, sıvı ve gaz halinde bulunan su, yakıcı bir madde olan oksijen ile yanıcı bir gaz olan hidrojenin tepkimesi ile oluşan söndürücü bir bileşiktir.

h2o ile ilgili görsel sonucu

insan vücudu su ile ilgili görsel sonucuKendini diğer tüm bileşiklerden farklı kılan suyun insan vücudundaki faydalarını analiz edecek olursak; Yaratıcımızın insan vucudunu %70 oranında sudan yaratmasının insan sağlığına getirdiği ayrıcalıkğı kanıtlayıcı bir etkisi olduğunu görebiliriz. Mucizelerle bezenmiş insan vücudu ortalama olarak 37 C dereceye sahiptir. Araştırmalara göre bunun sebebi, vücudun mantar hastalıklarından ve fazla besin tüketiminden korunmasıdır. Tüketimi minimuma indirip kazancın maksimum seviyede olduğu sıcaklık ise 36.7 C derecedir. Ve yine sağlıklı bir vücudun pH derecesi en yüksek asidite 1, yüksek alkalite derecesi 14 dür. Sağlıklı bir insan vucudunun bu dengesi 6.8 ile 7.4 gibi çok hassas bir çizgide bulunmaktadır.
Sıvı haldeki su bileşiğinin sıcak hali ile hassas bir dengede duran insan sağlığına olan katkılarını şöyle sıralamak mümkündir:
Soğuk su tüketiminin rahatlatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir; fakat bu yanlış algının insan ömrünü kısaltacak boyutlara ulaştığını söyleyebiliriz. İnsan, metabolizmasını sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilmek için suyu minimum olarak insan vucudu sıcaklıklarında tüketmesi gerekmektedir.
insan terleme ile ilgili görsel sonucuAkla gelen ilk soru ise sıcak suya vucudun verdiği tepki olan terlemedir. Bunun sebebi ise su bileşiğinin toksinleri vücudumuzdan atmasına yardımcı olmasıdır. Bu ise detoksun sıcak su ile yapılması anlamina gelir. Toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırmasına yardımcı olması, elastikliği azalmış deri hücrelerinin kendini yenilemesine yardımcı olur. Cildimizdeki 5.5 olan pH dengesini koruyarak farklı cilt hastalıklarından korunmamızı sağlar.
İlgili resimSoğuk su kullanımı da, organlarımızın hassas bir dengede olduğu sıcaklığı şok etkisiyle düşürür ve vücut bu sıcaklığı tekrar dengeleyebilmek için daha fazla çaba sarfetmek zorunda kalarak organları yorar. Sadece direkt temas ettiği iç organlarımız haricinde, geri kalan tüm organlarımızın da zarar görmesine sebep olur. Sinir uçlarına da verilen şok etkisi, hassas olması sebebi ile saç köklerine enerji veren sinir uçlarını etkileyerek aktif uçların nötrleşmesine ve hatta ölmesine sebep olur.
Minimum olarak insan vucudu sıcaklığında tüketilen su, organları rahatlatmakta ve organlarda olan küçük hasarların onarılmasına da yardımcı olmaktadır. Kandaki oksijen seviyesini artırması ile kasların üzerinde yatıştırıcı ve dinlendirici etkisi, kasılmaları ve spazmları azaltmaya yardımcı olur.Bu sebepten ötürü kalp krizi riskini de azalttığını söyleyebiliriz.
İnsan bedeninin susuz kalması; kandaki oksijen seviyesini düsüreceğinden dolayı yorgunluk , bağışıklık sisteminde zayıflama, kabızlık, yüksek veya düşük tansiyon gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu kayıp; midenin koledok bağlamının hasar görmesine, asidik sıvının safra kesesinden mide iç çeperini doldurmaya başlar. Sonuç itibari ile pilor kapakcıklarına zarar verir. Diyaframın her gevşemesinde özofagustan asit sızması ile vücudun beyni diye tabir ettiğimiz mide, insan vucudununun hemoastasisini bozar.
sıcak su ile ilgili görsel sonucuSu içmenin yanı sıra sıcak su tüketimi, vücudumuzun su ihtiyacını karşılamakla kalmaz, hassas dengelerin devam edebilmesi için gerekli yerlerin onarılmasında da aktif rol oynar. Vücutta pozitif ve negatif yüklü iyonlar sindirim sisteminde etkileşime geçerek bir takım reaksiyonlar oluştururlar.Negatif yüklü iyonların yüksek miktarda sindirim sistemimize girmesi sonucu bedenimizin enerji üretimide artar. Kan dolaşımını artırarak, bağırsakların düzgün ve sancısız çalışmasına yardımcı olur ve oluşan herhangi bir kalıntıyı çözer. Yağ birikintilerini parçalayarak sinir sistemimizin daha sağlıklı işlemesine yardımcı olur. Sıcak suyun insan vücuduna olan temel faylarını bu şekilde ele alabiliriz .
Sağlıklı ve düzgün çalışan ,uzun ömürlü bir vücudun temel ihtiyacı sudur. Vücudun ihtiyacı olan suyun uygun sıcaklıkta verilmesinin, aynı zamanda tedavi yöntemi olarakta kullanılabileceğini bilmeliyiz.
Kaynakça
National Geographic (2007) Doğada su

Baidu Ansiklopedisi (2014) Su

Laurence ansiklopedisi (2006) Su

Concordia University (2006) Çözünme Durumları

Robert Huber (2010) Huber Maddesi

William E. Marks (2001) Su ve Biz

Miriam R. Lowi (1995) Su ve Enerji

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here