Çocukluğumuzun geçtiği mahallelerde, özellikle erkek çocuklar, futbol oynamış hatta futbolla büyümüştür. Halihazırda hepimiz futbol izliyor ya da oynuyoruzdur. Bu konuda bilgisi olanları ayırıyorum ancak onun dışında kalan birçoğumuzun, büyük ihtimalle futbol tarihi hakkında sağlam bir bilgisi yoktur. Futbolun nasıl ortaya çıktığı, ilk futbol topunun üretilmesi, oynanılan ilk futbol maçı… Bunları eminim ki merak edenleriniz vardır. İsterseniz şöyle bir geçmişe gidelim ve merak ettiğimiz futbol topunun gelişimi hakkında konuşalım.

Futbol maçlarında oynanmak üzere üretilmiş olan futbol topu, basit bir dana derisinden yapıldığı ilk halinden, gün geçtikçe sayısız değişim ve gelişim göstererek komplike bir ürün haline dönüştü. Genellikle kauçuktan yapılmış ve içi gazla doldurulmuş olan, yapımı görüldüğü kadar kolay olmayan futbol topunda, her zaman milimetrik ölçüler hesaba katılmış. Peki ilk futbol topunu kim üretti? Ve işte dünden bugüne futbol tarihinin değişimi ve gelişimi…

1930’da oynanılan maçta iki farklı top kullanılmış. İlk yarı da üstünlük sağlayan Arjantin’in belirlediği Tiento, ikinci yarı da ise ev sahibi olan aynı zamanda 4-2’lik bir skorla önde olan Uruguay, T-Model  topunu belirlemiş.

1934’te İtalya’nın, Roma’da kullandığı resmi topun adı ise The Federale 102.

1938’de Fransa’nın, Paris’te kullandığı topun olan Allen, şanslıydı ama bugünkü topla hala hiçbir alakası yoktu.

İkinci Dünya Savaşı’nın olduğu dönemlerde ise maç yapılmamış. Bu savaşa katılan ülkeler canları pahasına uzun bir süre savaşmışlar. Üzücü ki bu savaşla birlikte birçok insan vefat etmiş ve birçok ülke yıpranmış.

1950’de Brezilya’da yapılan mücadelede kullanılan “superball” olarak bilinen top ise Duplo T.

1954’te İsviçre, kendi evinde kendi ürettiği Swiss World Champion, 18 bölmeli top olarak nitelendirilmiş.

1958’de ev sahipliği yapan İsveç’in kullandığı top olan Top Star, 102 aday arasından, dört FIFA yetkilisi tarafından yapılan kör test sonucu seçilmiş.

1962’de Şili’de yapılan turnuvada kullanılan, açılış maçında kullanılmış olan Şili yapımı resmî top Crack, maçın hakemi tarafından beğenilmemiş. Topu beğenmeyen hakem Ken Aston, başka bir top isteyince ikinci yarıda Avrupa yapımı başka bir top kullanılmış.

1966’da İngiltere Futbol Federayonu’nun kör test sonucu seçtiği, Slezenger üretimli ve 18 bölmeli olan Challenge 4-Star, turuncu ve sarı renkli bir top imiş.

1970’te Dünya Kupası için Telstar isimli ilk topu Adidas üretmiş. İlk topu üretmekle kalmayan Adidas’ın, futbol topunun gelişimindeki  etkisi büyük olmuş ki bu büyük gelişim ve katkılarından dolayı Adidas, FIFA’nın top sponsorluğuna başlamış.

1974’te Almanya’da, FIFA’nın sponsoru olan Adidas’ın ürettiği Telstar Durlast’ı tercih etmiş.

1978’de o zamanlar ün kazanan Adidas, Arjantin tarafından da seçilmiş olan Tango Durlast ile mücadelelere devam edilmiş.

1982’de İspanya, yine Adidas’ın ürettiği Tango Espana isimli resmi topları ile karşılaşmalara çıkmış.

1986’da Meksika’nın tercih ettiği top olan Azteca, ilk Dünya Kupası topu olup, tamamı sentetik ve el yapımı dikişlere sahipmiş. Nedeni bilinmiyor ama Tanrı’nın elinin değdiği top olarak da hafızalarda kalmış.

1990’da İtalya oynadığı maçlarda Adidas üretimi Etrusco Unico topunu tercih etmiş.

1994’te Brezilya, Adidas’ın ürettiği Questra isimli top ile ABD’de deyim yerindeyse dans etmiş.

1998’de alışılmış olan Adidas üretimi Tricolore isimli top, Fransa’da FIFA Dünya Kupasının resmi maç topuymuş. Topun renkleri Fransa’nın ulusal takımın renklerini temsil ediyormuş.

2002’de yine Adidas üretimi olup Günay Kore ve Japonya ortaklığıyla düzenlenen FIFA Dünya Kupası resmi maç topu olan Fevernova, sayesinde futbolda Türkiye markası doğmuş.

2006’da Adidas üretimi takım ruhu anlamına gelen Teamgeist isimli top, 14 bölmeden oluşuyormuş. Ayrıca oynanılan her maçta kullanılan bu topların üzerine, oynanılan maçın tarihi, stadyum ve takım isimleri yazılıyormuş.2010’da Güney Afrika’da tercih edilen Jabulani isimli top, sekiz panelden oluşuyormuş. Oynanılan final maçında,  altın renkli Jo’bulani ismi ile kullanılmış.

2014’te Adidas’ın ürettiği top olan Brazilya Brazuca, taraftarlar tarafından belirlenmiş olup, ilk Dünya Kupası topu olmuştur.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here