Firik Bulguru Mucizesi

2
480
Bulgur.

Dönem dönem ortaya çıkan mucizevi besinlere oldum olası inanmıyorum. Kültürümüzde yer alan, atalarımızın tükettiği “üzerinde oynanmamış” besinlere kendi beslenmemde yer vermeye çalışıyorum. Bulgur da bunlardan biri.

Bulgur; buğday ve türevleri tahıllardan kat kat daha besleyici.B vitaminleri ve demir miktarı ise pirinç ve makarnadan 3 kat daha yüksek.

Markette karşılaştığım Firik bulgurunun ise, isli tadıyla farklı bir aroması var. Firik bulgurunu Eskişehir’deki bir teyzemden hatırlıyorum. Mercimekli bulgur pilavını,odun ateşinde pişmiş lavaşın arasına koyup,taze soğanla yediğimiz aklıma geldi, markette karşılaşınca.

Firik bulgurunun tanımı şöyle;

“Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde bilinen ve daha çok kullanılan, buğdayın olgunlaşıp kurumadan elde edilen bir üründür. Tarlada bulunan buğday başakları içerisinde bulunan taneler olgunlaşır, sertleşir ve henüz tam kurumamıştır. Ayrıca, başak da tam kurumamıştır, rengi yeşildir. Başakların bu döneminde ekin tarlalarından buğday başakları köklerinden 10-15 cm. üsten kesilerek, desteler halinde toplanır. Toplanan bu desteler, sapların tutuşturulmasıyla yakılan ateş üzerinde ütülür”.

Son dönemlerde moda olmuş ithal edilen “kinoa ” çılgınlığına karşı savunmamız gereken bir yerli üretim Firik bulguru !

Yapılan araştırmalar sonucu ; kinoa kadar lifli olmasına artı olarak Firik bulguru iki kat protein içeriyor. Ayrıca Firik bulguru glisemik indeksi oldukça düşük bir tahıl bu yüzden diyabetle mücadele eden hastalara önerilebiliyor.

100 gram Firik bulguru;

Yaklaşık 353 kalori

60.8 g karbonhidrat

14.9 gram protein  (Kinoa : 4.4 g protein )

2 gram yağ

12.9 gram lif içeriyor.  (Kinoa: 11 gram lif)

Firik bulgurunun gördüğünüz üzere tek dezavantajı gluten içermesi.Bu yüzden glutensiz diyetlerde önerilemiyor.

Demir, kalsiyum ve çinko bakımından oldukça zengin. Sindirim sisteminiz için bu mineral kombosu probiyotikmiş gibi size yardımcı olacak.

Firik bulgurunu domatesli pilavdan, çorbalarınıza kadar her yerde kullanabilirsiniz.

Geleneksel kısır tarifimi, firik bulgurundan nasıl yapabilirim diye düşündüm. Oldukça da lezzetli oldu.

Yaklaşık 1 su bardağı bulgura üzerini geçecek şekilde kaynar su ekledim. Su soğudukça, bulgurlara su eklemeye devam edin. Yumuşayıp, diriliğini kaybedip kaybetmediğini kontrol etmek zorundasınız.

İyice yumuşadığından emin olduktan sonra yayvan bir tencerede zeytinyağı-1 yemek k. domates salçası-1 yemek k. biber salçasını iyice kavurun.İçine yumuşayan bulgurlarınızı ve 1-2 diş sarmısak ekleyin.

Devamı klasik kısır tarifi; salatalık, marul, taze soğan, domates, sumak, nar ekşisi, limon evde ne var ise lezzetlendirmek sizin elinizde…

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here