Fidye Yazılım WannaCry Nedir?

0
568
Binlerce kuruluş ve yaklaşık 100 ülke, geçtiğimiz gün gerçekleşen siber saldırıdan etkilendi. Bir çok siber saldırı alanında uzmanlaşmış insanların uyarılarına rağmen gerekli önlemleri almayan firma ve kuruluşlar bu saldırıdan en çok etkilenen isimler oldu. Türkiye’yi de etkisi altına alan virüsün ismi WannaCry, saldırılardan korunmak için kesin çözümler olmasada, anti virüs programlarınızı ve windows yazılımlarınızı güncellenmeniz tavsiye edilmektedir.

Virüs bilgisayarlara nasıl bulaşıyor ve saldırganların amacı ne?

Genellikle e-posta üzerinden gelen e-mailler, kaynağı belirsiz programlar, forum siteleri, korsan oyun DVD ve CD’leriyle bulaşan virüs bilgisayarınızdaki önemli önemsiz dosyaları şifreliyor.
Dosyalara yeniden erişim sağlayabilmeniz için de, Bitcoin ile 300 dolarlık bir ödeme talep ediyor.Yazılımın asıl adı WCry ancak yazılımcılar WannaCry adını da kullanıyor.

Virüs kim tarafından üretildi?

Bu henüz net olarak bilinmiyor. Fakat WannaCry yazılımının ABD‘nin istihbarat servislerinden Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından geliştirilen bir virüs aracılığıyla bulunduğu öngörülüyor.

Saldırılardan kimler etkilendi?

Şu ana kadar 100’e yakın ülke bu virüs saldırısının etkisi altında. Saldırı nedeniyle, otomobil üreticilerinden Nissan İngiltere’de, Renault clashroyaleboom.com da Fransa’da bazı fabrikalarında üretimi durdurma kararı aldı.

Saldırı İngiltere’deki hastanelerin, Rusya İçişleri ve Merkez Bankası’nın, İspanyol telekom firması Telefonica’nın, ABD‘li kargo şirketi FedEx’in ve birçok şirket ile organizasyonun bilgisayarlarını etkiledi.
Kaynak: BBC