Eserlerine İmzasını Atan 3 Büyük Mimar

0
781

Günümüzde dünya mimarlarının çoğunun, kazanmış oldukları kimliklerinde, mimari tarzlarını her yapılarında görmemizin de etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu mimari kimliği en çok hissettirdiğini düşündüğüm, mimarlık camiasına adını yazdırmış 3 büyük mimar!

1-Antoni Gaudi(1852-1926)

İspanya’da Art Nouveau akımının öncüsü kabul edilen Katalan mimar Barselona’da orta sınıfın güçlendiği, zenginliğin ve şehirsel gelişimin arttığı bir dönemde özgür ve özgün tasarımları ile Katalan burjuvası içinde aranılan bir sanatçı olmuştur. Eserlerinde doğadan esinlendiği bilinen mimara göre, doğada düz çizgi yoktur bu sebeple kıvrımlı ve asimetrik çizgileri sık sık kullanır. Bir tasarımda keskin hatlı çizgiler kullanacak ise, tekdüzeliği bozmak için mutlaka asimetrik öğelere de yer verir. Bu düşüncelerle tasarım yapan mimarın, mimari kimliğini tanımlamak zor değildir. Casa Batllo, Casa Mila, Le Sagrada Familia, Park Güell, en bilinen yapılarındandır.

 

2-Frank Gehry (Ephraim Goldberg ) (1929-…)

Mimaride dekonstrüktivizmin öncü uygulayıcılarından kabul edilen Amerikalı mimar Gehry, yapılarında bugün yaşamakta olan çoğu mimardan çok daha fazla karşıtlıkların diyalektiğine yer vermiş bir tasarımcı olarak görülür. Pek çok kişi tarafından tarzıyla ilgili eleştirilerin hedefinde kalan mimar, modern dünyaya damgasını vurmaya halen devam ediyor. Umuyoruz uzun bir süre daha eder.:) Frank Gehry, temel mimarlık bilgilerini öğrenmek isteyenler ve Gehry’nin yeteneğini daha detaylı olarak kavramak isteyen meraklıları için MasterClass isimli platformda ücretli online kurs vermeye başladı.

 

 

3-Zaha HAdid(1950-2016)

Irak asıllı dekonstrüktif mimar, ilk Pritzker ödüllü bayan mimar olarak tarihe geçmiştir. Mimar, köşeli düzenlemelerle yaratılan her türlü fikri dışlıyor. Onun tasarımlarında akışkan ve organik formlar, yuvarlak hatlarla yaratılıyor. Projeleri diyoganaller, kıvrımlar ve katmanlarla hayat buluyor. Çalışmalarında mimarlık, sanat ve tasarımı kesiştiren mimar, bize yeni yaşam biçimlerine dair hayaller kurduruyor ve daha kaliteli bir yaşama sahip olabileceğimize inandırıyor. Geçtiğimiz sene kaybettiğimiz yetenekli mimar, yapabileceği eşsiz projelerin düşüncesiyle herkesi üzdü. Kurucusu olduğu Zaha Hadid Architect ise çalışmaya devam ediyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here