Engel Tanımayan Bir Adam: Nick Vujicic

0
1446

 

Nick Vujicic. Sınır tanımayan akla ve cesur bir yüreğe sahip biri. Hep beraber onun ilham verici ve inanılmaz hayatını inceleyelim. Avustralya’da 1982 yılında dünyaya gelen Sırp asıllı Nick Vujicic, çok ender görülen bir gen bozukluğu sebebiyle uzuvları olmadan dünyaya geldi. Tetra-amelia sendromu yüzünden kolları ve bacakları olmayan Vujicic,gençlik yıllarında ağır depresyon geçirdi.Okulda kendisiyle alay edildiği için 8 yaşında intihara teşebbüs etti.10 yaşında kendini suya atıp boğulmak istedi fakat ailesini sevdiği için bunu gerçekleştirmedi.

Her anne gibi Nick’in annesi de bu duruma çok üzülüyordu. Ve bir gün ona bir makale okuttu. O makale ile birden hayatı değişti. Yazı engelleri olan fakat  pes etmeyen bir adam hakkındaydı. Bu yazıyı okuduktan sonra Nick Vujicic’in hayata bakış açısı değişti. Vücudunun hemen altında bulunan 2 parmaklı minicik ayağıyla yazmaya başladı.Daha sonra da günlük işlerini yapmaya başladı: bilgisayar kullanmak, saçını taramak ve tıraş olmak gibi.

 

Nick Vujicic 17’sine geldiğinde ise yaptığı konuşmalarla yüzlerce insana umut aşıladı. Kısa bir süre sonra Life Without Limbs (Uzuvsuz hayat) derneğini kurdu. Üniversiteyi bitirdikten sonra bir motivasyon konuşmacısı oldu. Konuşmalarında pes etmemek gerektiğinden bahseden Vujicic, umut ve pozitif düşüncenin hayata tutunmak için çok önemli olduğunu vurguladı. Bugüne kadar 60 ülkede seminerler verdi. Ayrıca yayınlanmış kitapları ve DVD’leri var.

Kanae, Nick’in ABD’de verdiği bir seminere katıldı. Birbirlerini gördükleri an aşık oldular. Eşi Kanae “Kalplere dokunmak, ruhları kurtarmak, dünyada bir farklılık yaratmak isteyen  bu adamdan çok etkilendim” diyor. Bu tatlı çiftin bir çocuğu var.

Ne kola ne de ayağa ihtiyacın var, yalnızca sınır kabul etmeyen bir akıl yeterlidir. Hayatım da sınırlara yer yok benim! Sizlerin de zorluklar karşısında sınır tanımadan cesurca ilerlemesini istiyorum. Şunu bilmenizi isterim; Sınırları olmayan bir yaşam için ne kola ihtiyacınız var, ne de bacağa. İhtiyacınız olan tek şey sınırları olmayan bir akıl…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here