En Pahalı İphone : İphone X

1
270

Apple, bugün gerçekleştirdiği tanıtım etkinliğinde Iphone 8 ve Iphone 8 Plus ile birlikte Iphone X’i tanıttı. 27 Ekim’de ön siparişe çıkacak olan telefon 3 Kasım’da satışa çıkacak.

-‘İşte telefonun geleceği’ diyilerek tanıtılan iPhone X’in özellikleri şöyle… 

-Cihazın ön ekranı ve arkası tamamen cam.

– Suya ve toza mikroskobik seviyede dayanıklı olacak cihaz Uzay Siyahı ve Gümüş renklerde tasarlanmış.

– Süper Retina ekrana sahip olacak iPhone X, 5,8 inç ekranıyla 2.436×1.125 piksel çözünürlük sunacak. Bu 458 ppi ile bir iPhone’daki en yüksek piksel çözünürlüğü.

– OLED ekranlı ilk iPhone olan iPhone X, geleneksel OLED’den de farklı olduğu iddiasında. Süper Retina, klasik OLED’e göre daha ince, daha parlak, daha geniş renk desteği ve doğruluğuna sahip.

– HDR, Dolby Vision ve HDR10 destekli cihaz 1.000.000:1 kontrast oranıyla lüks bir TV’yi andırıyor. Ayrıca ekranda önceki modellerden alıştığımız 3D Touch da mevcut.

– Telefonda ‘home’ yani ana ekran tuşu yok. Ekrana dokunarak açabilirsiniz ya da yerinden kaldırmanız yeterli.

– Aşağıdan yukarı doğru parmağınızı kaydırmanız ana ekrana dönmeyi sağlıyor. Burada flaş ve kamera kısayolları da mevcut.

– Hey Siri diyerek ya da yandaki geniş tuşa basarak Siri’yi açabiliyorsunuz.

– Parmak izi okuyucu ise artık yok. Yerine yüz tanıma geldi. FaceID adını taşıyan özellik, TrueDepth adlı ön kamera sistemiyle yapılıyor.

– Bunların birleşimi de karanlıkta dahi sizi tanıyabilmesini sağlıyor. Minik projektör binlerce görünmez kızılötesi nokta yansıtıyor, bunları gören infrared (kızılötesi) kamera da, 3D olarak yüz haritanızı çıkartarak sizi tanıyor.

– Bu işlemleri A11 yaptığından A11 Bionic adını taşıyor. İnsan sinir sistemine benzeyen yapısıyla yapay zeka destekli yüz tanıma gerçekleştiriliyor. Burada infrared kamera, mesafe algılayıcı, ortam ışığı algılayıcı, ön kamera ve mini projektör mevcut.

– Verileriniz güvenle cihazda tutuluyor. Yani bir sunucuya aktarılmıyor. Parmak izinde cihazı aldatma payı 50 binde 1’ken, yüz tanıma ile Apple bu oranın 1 milyonda 1’e düştüğünü söylüyor.

– Kontrol Merkezi’ne artık ekran aşağıdan yukarı değil, yukarıdan aşağı kaydırarak ulaşılıyor.

– iPhone X’in artırılmış gerçeklik destekli yazılımı birçok yerde karşımıza çıkacak. Animoji’ler  iPhone X’in en sıra dışı özelliği olabilir. Bu 3 boyutlu yüz tarama ile yüzünüzden emoji yaratabilecek. 

– iPhone X’te 12 MP’lik çift kamera mevcut. iPhone 8’dekiyle aynı gözüküyor. Farkı ise Quad LED True Tone flash ve iki kat daha iyi ışık alabilmesi.

– Ön kamera da daha iyi selfie’ler çekebilmeyi sağlayacak. Özelliklerine baktığımızda iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ile oldukça benzer.

– Pil ömrü iPhone 7’ye göre iki saat daha uzun olacak! Bu cihazda da kablosuz şarj mevcut. Yine Qi standardı kullanılmış. Aynı yere şirketin kablosuz kulaklıkları Apple AirPods’u koyarak onları da şarj etmek mümkün olacak.

 – iPhone X, 64 ve 256 GB kapasiteye sahip olacak ve 999 dolardan başlayacak.

Kaynak:Habertürk

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here