Hitler’in En Büyük Ölüm Kampı Auschwitz-Birkenau

0
283
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Auschwitz-Birkenau; II. Dünya Savaşı sırasında, Nazi Almanyası tarafından kurulmuş en büyük toplama ve imha kampı olarak bilinir.

Polonya’nın Krakow şehri sınırları içinde olan kampa çeşitli turlarla veya özel araçla gitmek mümkün. Atmosferin anlamını kaçırmamak adına kampları rehber eşliğinde gezmek daha mantıklı da denebilir. İnternet sitesinden bu turların saatleri ve dilleri hakkında bilgi edinilebilir gitmeden. Çünkü zaten gidip gelmesi bütün gününüzü alıyor.

Öncelikle Auschwitz-Birkenau 2 ayrı toplama kampı. Ancak birbirlerine sadece 3km mesafedeler. Birkenau aslında Auschwitz II olarak inşa edilmiş. Bazı şeyler yetersiz kalınca… Ücretsiz servisler iki kamp arası git-gel yapıyor ziyaretçiler için.

Auschwitz kampının kurulduğu kasabanın adı Oświęcim. Hitler burayı işkal ettikten sonra adını“Auschwitz”olarak değiştirmiş. Lokasyon da zaten rastgele değil Avrupa’nın her yerinden ulaşılabilirliğinden dolayı seçilmiş kamplar için.

Kampın giriş kapısında Almanca “Arbeit Macht Frei”“Çalışma Özgür Kılar” yazıyor. Girişteki bu ironi etkiliyor önce insanı. Çünkü işe yararların her türlü işte çalıştırılıp diğerlerinin gaz odalarında katledildiği bir yer burası. Saf Alman ırkı yaratma hayali kuran Hitler’in emriyle başta Yahudiler olmak üzere çingeneler, özürlüler, eşcinseller, Avrupa’nın çeşitli yerlerinden toplanarak buraya getirilen insanların katledildiği yer. Çalışmak gerçekten de özgür kılıyor nereden baktığımıza göre…

5km’lik bir alana kurulu olan kampın etrafı yüksek voltajlı elektrikli tellerle çevrilmiş. Yanyana dizilen dikdörtgen binaların kimisinde ölenlerden geriye kalan eşyalar kimisinde fotoğraflar kimisinde de mahkumların yattığı yatakhaneler sergileniyor.

Birkenau’da Auschtwiz’deki taş bir kaç katlı binaların yerine tek katlı uzun ince ahşap barakalar giriyor devreye. Soykırım ile ilgili bütün filmlerde kullanılan, trenlerin de geçtiği devasa kapı herkesin dikkatini çekiyor. Tuvalet olarak kullanılan baraka ise içler acısı…

İki kampta da mahkumlar önce “kurşuna dizilerek infaz” edilmişler, ancak bu durumu daha pratik ve ekonomik hale getirmek için “karbonmonoksit gazı” ile krematoryumlarda öldürmeler başlamış. Ardından daha pratik bir yol bulunarak “mobilize kamyonetler” ile mahkumları kamyonetlerin kasasına bindirdikten sonra kapılar iyice kapatılmış ve aracın motorundan salınan karbonmonoksit gazı doğrudan içeriye verilerek öldürme işlemi gerçekleşmiş.

Bu krematoryumlar ve insanların yakıldığı fırınlar ziyarete açık.

Adolf Hitler’in, Yahudilere bu işkenceleri yaptırmasına neden olarak ekonomik durumlar gösterilmiş. Çünkü Almanya’da başta bankalar, büyük fabrikalar yahudilere aitmiş. Burada çalışan işçiler de yahudilermiş.

Schindler’in Listesi, Hayat Güzeldir, Piyanist gibi çok önemli yapıtların da konu aldığı toplama kampları günümüzde utanç kaynağı olarak görülüyor. Bu iki kampta toplamda 1 milyondan fazla kişinin katledildiği söylenmektedir. Auschwitz-Birkenau da UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alıyor.

Kişisel olarak Naziler’in Yahudi soykırımı adına yaptıklarını bildiğimi sanırdım okuduklarımdan ve izlediklerimden. Ancak; filmlerde, fotoğraflarda karşımıza çıkan mekanları canlı canlı görmek çok etkiliyor insanı. Her şey gerçekmiş dedirtirken ürpertiyor. Sorgulatıyor bazı şeyleri..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here