Efsane Geri Döndü “Prison Break”

0
895

Yayınlandığı döneme damgasını vuran, unutulmaz yabancı dizilerde ‘ Lost ’ tan sonra yerini alan “Prison Break” 8 yıl aradan sonra hemen hemen aynı oyuncu kadrosuyla ile tekrar karşımızda.

Lütfen bölümü izleyip okuyunuz:)Yüksek dozda spoiler vardır..

  1. sezonun ilk bölümünde; eski karakterlerin yeni halleri çıkıyor karşımıza tek tek önce. Kardeşinin yokluğunu atlatamayan Lincoln Burrows ne sebepten peşinde olduklarını tam olarak anlamadığımız adamlardan kurtulmaya çalışıyor. Doktorumuz Sara Tancredi Michael’dan olan oğlu ve yeni kocasıyla hayatını devam ettiriyor.
    Sorunlu karakter T-bag’in hapishaneden tahta eli ve bir zarf ile birlikte çıkması ise olayları başlatıyor.

T-bag, Scorfield’in yaşadığı ihtimalini akıllara getiren bir fotoğrafla Lincoln’un kapısını çalıyor. Lincoln’un aklına giren T-bag, aynı zamanda kendini,(‘hiçkimse’ olarak adlandırılan ve muhtemelen Scorfield olduğunu sonradan öğreneceğimiz bir bağışçı sayesinde) tahta elinin yerine mekanik bir ele kavuştuğu ameliyat masasında buluyor.

T-bag den aldığı zarfla şaşkına dönen Lincoln önce Sara’nın kapısını çalıyor ama Sara durumu inandırıcı bulmuyor veya inanmak işine gelmiyor.

Kafası karışan Lincoln Michael’in mezarını kazıp ölmediğine emin oluyor ve resimle gelen şifreyi çözüp kardeşinin Yemen’deki Ogygia adındaki hapishanede olduğunu düşünmeye başlıyor.Bu kısımda kareye C-Note de giriyor. Kendini dine adayan C-Note, Yemen bağlantılarıyla Lincoln’e yardım ediyor. Ancak Michael’in ismi ne Ogygia’da ne de geçmişte bulunamıyor. Efsane Michael Scorfield kuş olup uçmuş. Lincoln ‘u ikna edemeyen C-Note da iç savaşta olan Yemen’e onunla birliktegitme kararı alıyor. Sonradan olaya dahil olacağının sinyalleri verilen kargo gemisi çalışanımız Sucre ise bütün isteğine rağmen Yemen yolculuğuna dahil edilmiyor.

Bütün bunlar olurken Lincoln’un suyu bulandırması birilerini rahatsız ediyor ve yine kim olduğunu henüz anlamadığımız bir takım adamlar, hem Sara ve ailesinin hem de Yemen yolcularının peşine düşüyor.

Yemen’e gelir gelmez sorunlar üstüne sorunlar yaşayan Lincoln ve C-Note, Michael’a ait olan ceketteki garip ipucu sayesinde, fotoğraftan Michael olduğunu düşündükleri kişinin Kaniel Outis isimli devrimci bir terörist ismiyle hapishanede bulunduğunu çıkarıyorlar ve görüşe gidiyorlar.

Sonunda kadraja özlenen yüz Scorfield giriyor. Ellerini parmaklıklara koyup ‘gözüm üzerinizde’ dövmelerini göstererek Lincoln’u tanımadığını söylüyor ve abisinin bağırmalarına kulak asmadan oradan ayrılıyor. Nasıl yani derken kamera Scorfield’e yakın çekim yapıyor ve tek bir göz kapama hareketiyle izleyici Michael’in bilerek öyle davrandığına emin olup rahatlıyor.Bölüm bu şekilde sona eriyor.

Yani Michael Scorfield yeni bir planla karşımıza çıkıyor ve dizinin fanlarına yepyeni bir maceranın kapılarını aralıyor.10 bölümlük bir mini sezon olacağı söylense de eski severlerini tekrar fethedebildiği takdirde yapımcıların diziye devam etmemesi için bir sebep olmasa gerek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here