Çin Devleti Önümüzdeki 10 Yıl içerisinde, Endonezya‘nın ve bir çok devletin nüfusuna eşdeğer 250 Milyon kişiyi, Hazırladığı Kentsel Dönüşüm Projesiyle mega kentine taşımayı planlıyor.

250 Milyon’luk bir göçe uyum sağlamak için ülkede büyük bir altyapı projelerine milyarlarca dolar yatırım bütcesi ayırdı. Projelerin bazıları tamamlanırken, bazıları hala devam ediyor.

Dört bir yanını yayılmış olan karayollarından, dünyanın en büyük rüzgar enerji üssüne ve enerji yatırımlarına, çöldeki muazzam hava limanlarına ve yayımladığı kentsel projelerle; Çin Büyük şeyler yapmanın peşinde olduğunu gösteriyor.

Pingtang Teleskopu; 110 MİLYON $
Eylül 2016 yılında açıldı ve şu anda dünyanın en büyük telsiz teleskopu olarak yerini aldı. Çanağı 1.640 feet Boyutunda

Şangay Sinkrotron Radyasyon Laboratuvarı; Çin’in önemli bilimsel projelerinin çoğunun yapıldığı bölgedir. Ülkenin en pahalı araştırma tesisi.

Guangzhou Opera Binası; 200 Milyon $
Çin’de mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan en büyük üç tiyatrodan biridir.

Qinling Tüneli; 473 Milyon $
Zhongnan Dağı’nın 11 mil altındaki en uzun karayolu tünelidir.

Hainan Elektrik Hattı Projesi; 532 Milyon $
Güneydeki Hainan adası ile Çin eyaleti arasında kalan ikinci bir su altı kablosu alacak. 2017’de tamamlanması bekleniyor.

Kaşgar-Hotan Demiryolu; 717 Milyon $
Güneybatı Tarım Havzasındaki tüm şehirleri ve kasabaları birbirine bağlıyor.

760 MİLYON $: Çin Merkez TV Merkezi’ne ev sahipliği yapan bina, 1.551.837 feet’lik altı yatay ve dikey bölümden oluşan bir döngü.

Tianhuangping hidroelektrik projesi; 900 MİLYON $
Asya’nın en büyük projesi ve doğu Çin’e enerji tedarikinde hayati bir rol oynamaktadır.

1,1 milyar Sterlin: 1,614 fit uzunluğundaki Şangay Dünya Finans Merkezi Projesi (bu resimde sağda) dünyadaki en yüksek ikinci otele ev sahipliği yapmaktadır. Park Hyatt Shanghai, 79 ile 93. katlar arasında yer almaktadır.

1.3 MİLYAR $: Baltic Pearl Project, St. Petersburg’da, Rusya dışındaki konut ve ticari mülklerden oluşan, Çin’in en büyük dış kalkınma projesidir.

1,7 MİLYAR $: Wuhan Tianxingzhou Yangtze Nehri Köprüsü, Wuhan şehrinde Yangtze Nehri’nden geçen bir kombine karayolu ve demiryolu köprüsüdür.

1.7 MİLYAR $: Nanjing Metro 2005 yılında tamamlandı ve günde yaklaşık 2 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Bu yılda 717 milyon insan anlamına geliyor.

1,8 MİLYAR $: Şanghay Yangtze Nehri Tüneli ve Köprüsü, yaklaşık 16 mil uzunluğundaki beşinci en uzun kablolu köprüdür.

1,9 MİLYAR $: Chengdu Shuangliu Havaalanı anakara Çin’de dördüncü en yoğun havaalanı.2015 yılında 42 milyon yolcu taşıdı.

2.12 milyar Sterlin: Wuhan Tren İstasyonu dünyanın en hızlı trenlerinden ve 186 mil hızla gidiyor.

Dargavs’a Giden Geri Dönemiyor!

Leonardo Da Vinci’nin Az Bilinenleri

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here