O Dünyanın En Zengin Aşçısı

0
373

‘Çıplak Şef’ lakaplı Jamie Oliver’a 24kitchen kanalında rastladıysanız eğer, neden bu kadar popüler olduğunu da anlamışsınızdır. Zaten kanalın popülerliğinde, yetenekli bir aşçı olmasının yanında sempatik tavırları, yakışıklılığı ve muhteşem İngiliz aksanıyla Jamie’nin payı büyük olarak görülüyor.

1975 doğumlu olan, İngiliz uyruklu Jamie Oliver, anne ve babasının restaurantında  çocuk yaşta mutfakla tanışmıştır. Gençliğinde bir çok restaurantta çalıştıktan sonra 2002’de ilk ‘Fifteen’ açıldı. Jamie Fifteen’de çalışacaklar için, 1000 kişilik katılımcının arasından 15 kişiyi seçerek eğitime başlattı.  Bu 15 kişiden ise yalnızca 8 tanesi sonuna kadar gitmeyi başardı. Orijinal Fifteen efsanesi, bir belgesel ekibi tarafından “Jamie’nin Mutfağı” adıyla, İngiltere’deki Channel 4’da gösterilmek üzere filme alındı – ve bu program, haftalık ortalama 5 milyonun üzerinde izleyiciye ulaşarak kanalın en çok izlenen programlarından biri oldu.

Yetenekli aşçının bu kadar ünlenmesindeki önemli nedenlerden diğeri ise doğallığı. Her anlamda doğalı savunması. Daha iyi gıda eğitimi için küresel kampanyalar başlatan Jamie Oliver çocuklara daha sağlıklı yemekler yedirilmesini amaçlıyor. Programlarında bir çok hazır gıdanın alternatifinin yapımını da gösteren ünlü aşçı, evli ve 5 çocuk babası.

Aynı zamanda tecrübeli aşçı, yakın zamanda McDonalds’a karşı açtığı davayı kazanmasıyla da adından çokça söz ettirdi. Oliver’ın kazandığı davayla, McDonald’s hamburgerlerinin içindeki “et”in, hayvansal yağ hamuru ve amonyaktan oluştuğu kanıtlanmış oldu.

Jamie Oliver’ın TV programlarının yanısıra 20’nin üzerinde de kitabı bulunuyor. ‘’jamie’s 30 Minutes Meals’’ kitabı ise İngiltere’de 1 milyonun üzerinde satmıştır. Ülkemizde de bulmanın mümkün olduğu kitaplarındaki tarifler, bazen bize çok uymasa da kendinizi içinde kaybedeceğiniz lezzetler mutlaka olacaktır.

Dünyanın çeşitli şehirlerinde en prestijli noktalarda toplam 52 restaurantı olan Oliver’ın İstanbulda’ki seçimi ise Jamie’s Italian ismiyle Zorlu Center. Restaurantları, TV programları, dergileri ve bir de kendi adını taşıyan bir vakfı olan ünlü aşçının bilinen net serveti ise 400 milyon dolar.

http://www.jamieoliver.com/

https://www.instagram.com/jamieoliver/?hl=tr

https://twitter.com/jamieoliver

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here