Dünya’nın En Tehlikeli 10 Şehri

2
954

10.Cape Town(Güney Afrika)

Dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Cape Town yüksek suç oranı ve yoğun hırsızlık olayları nedeniyle büyük tehlike arz etmekte. Zengin bir şehir olmasına rağmen gelir dağılımındaki eşitsizlik özellikle şehrin gettolarında yaşayan siyahi nüfusu suça teşvik etmektedir. Genelde kökenleri Avrupa’ya dayanan beyaz nüfus şehrin en lüks bölgelerinde yaşarken; yerel halkın büyük bir bölümü barakadan bozma, hastalığın ve pisliğin kol gezdiği gettolarda yaşamaktadır. Hatta bu bölgelerin çoğunda elektrik ve su gibi zaruri ihtiyaçların bile olmadığı bölgeler mevcut. Hırsızlığın yanı sıra cinayet, adam kaçırma ve tecavüz gibi olayların yüksek olduğu bu şehirde özellikle geceler kadınlar için oldukça tehlikelidir.

9.Sana ( Yemen )

Büyük bir siyasi karışıklığın olduğu ülkede her geçen gün artan şiddet olayları endişe verici düzeydedir. Yemen’de neredeyse her vatandaş silah sahibidir. Erkekliğe adım atan her gencin bir statü göstergesi olduğu Yemen’de, zengin fakir demeden her erkek mutlaka bir hançere sahiptir. Başta ABD olmak üzere birçok ülke Yemen’e, özellikle Sana’a ya gitmemeleri konusunda vatandaşlarını uyarmaktadır. Ülkede yerleşmiş olan El Kaide terör örgütü sık sık suikastlar ve saldırılar düzenleyerek şehrin diken üstünde durmasına neden olmaktadır.

8.Acapulco (Meksika)


Meksika’nın turizm cenneti Acapulco’nun başı uyuşturucu çeteleriyle büyük dertte. Dünyanın en çok cinayet işlenen yerlerinden biri olan bu kent, her yıl milyonlarca turist çekmesine rağmen halk suç ve uyuşturucu çetelerinden yaka silkmiş durumda. Artık bu şehrin sakinleri için kaldırım kenarında infaz edilmiş birini görmek sıradan bir durum. Meksika’da polis ve ordu suç şebekelerinin emrinde olduğu için halkın bu konuda devlete olan güveni sarsılmış durumda. Bu da çoğu zaman kişileri kendi adaletini aramaya itmekte.

7.Karachi(Pakistan)

Pakistan’ın en büyük şehri Karaçi siyasi iktidarsızlık, yüksek suç oranı ve İslami terör yüzünden her geçen gün yaşanılması daha da zor bir yer haline geliyor. Şehirde canlı bomba olayları o kadar çok yaşanıyor ki, şehrin sakinleri arık bu olaylar karşısında şaşırmıyorlar. En önemli sorunlardan biri yoksulluk olan Karachi’de hırsızlık, cinayet, kapkaç ve adam kaçırma gibi suçlar yoğun bir şekilde gözlenmekte.

6.Maceio (Brezilya)

Brezilyanın beyaz kumsallarıyla ünlü bu turizm cenneti şehir, 100.000 kişiye düşen 135 cinayetle Brezilya’nın en tehlikeli şehridir. Gecekondularda yaşayan fakir halkın turistleri kolay lokma olarak görmesi nedeniyle, bu bölgeye gitmeyi düşünenlerin bu kararlarını tekrardan gözden geçirmeleri kesinlikle yararlı olacaktır. Bu bölgede suçluların en büyük suç aletinin pala olduğunu söylersek, tehlikenin ne boyutlarda ve dehşet verici olduğunu anlamak hiç de zor olmayacaktır.

5.Bağdat (Irak)

ABD işgalinden sonra suların bir türlü durulmadığı, savaşlardan yorgun düşmüş bir şehir Bağdat. Yıllar süren karmaşa, Irak halkında inanılmaz bir yabancı düşmanlığına neden olmuştur. Kimsenin kimseye güvenmediği bu şehirde insanlar bombalarla yaşamaya alışmış durumda olsalar da, neredeyse her gün bir yerde patlayan bombalar ve şiddet olayları halkı bezdirmiş durumda. Özellikle yabancı askeri birliklere yapılan canlı bomba saldırıları şehirde inanılmaz bir kaos ortamı yaratmakta.

4.Mogadishu (Somali)

Açlığın ve felaketin kol gezdiği bu şehirde tüm bu sorunlara bir de yaşanan iç savaş eklenince yaşam çekilmez bir hal alıyor. Şehrin büyük bir bölümü aşırı İslamcıların kontrolünde. Onların da El kaide terör örgütüne hizmet ettiğini düşünürsek dünyanın en çok bomba patlayan şehirlerinden birisi olması kaçınılmaz bir hal alıyor. Korsanlık, adam kaçırma ve terör bölgedeki en büyük sorunlardan. Durum böyle olunca da insanlar yavaş yavaş bu şehri terk etmek zorunda kalıyor. Geride kalan fakir halk ise hem karnını doyurma peşinde, hem de canını bir şekilde korumak zorunda.

3.Caracas (Venezuela)

Uyuşturucu kaçakçılığının merkezlerinden biri olan bu şehir, 100.000 kişiye düşen 118 cinayetle dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri durumunda. Çok büyük petrol rezervlerine sahip olmasına rağmen Venezuela’da yoksulluk en önemli sorunlardan biridir. Bu nedenle hırsızlık, gasp, adam kaçırma ve çeteleşme olayları had safhada. Bu cennet şehirde sokaklar turistler için hiç de tekin değil. Her köşe başında soyulmuş ve darp edilmiş insanlara rastlamak mümkün.

2.Ciudad Juarez (Meksika)

Meksika’nın ABD sınırındaki bu kent dünyanın uyuşturucu başkenti olarak adlandırılmaktadır. Cinayetler, adam kaçırma olayları ve özellikle uyuşturucu mafyası şehre nefes aldırmamaktadır. 2012 yılında Meksika için sevindirici bir gelişme yaşandı ve Ciudad Juarez’de cinayet oranı %57 oranında düştü. Düşünün ki bu bu ciddi düşüş bile Ciudad Juarez’in en tehlikeli şehirler sıralamasında 2. sırada yer almasına engel olamadı. Çeteler arasında sıkça silahlı çatışmalar yaşanırken;
köylüler arasında ise balta, sopa, kıymık gibi ilkel aletlerle kavgalar yaşanabiliyor. Son yıllarda cinayet oranında düşüş yaşansa da bazı insan hakları örgütleri artan işkence olaylarının endişe verici olduğu kanısında.

1. San Pedra Sula (Honduras)

Öyle bir şehir düşününki yılda her 100.000 vatandaşın 159 u cinayete kurban gidiyor İşte Honduras’taki bu rakamlar, San Pedra Sula’yı  dünyanın tehlikeli şehri yapmaya yetiyor da artıyor. Son derece ciddi bir yoksullukla savaşan bu şehirde, çetelerin uyuşturucu savaşları arasında kalan halk sokağa çıkmaktan bile korkar duruma gelmiş. Şiddet öylesine boyutlara ulaşmış ki, ülkede bulunan ABD barış gücü bile dayanamayıp bu şehri terk etmek zorunda kalmış. Hapishaneler öylesine kalabalık ve durum öylesine içler acısı ki, mahkumlar hücrelerde neredeyse üst üste kalmaktalar.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here