Dünyanın En Soğuk Şehri Yakutsk

0
1225

Yakutsk -55 dereceyi bulan havasıyla dünyanın en soğuk şehri ! Sibirya’da kuzey kutbundan 450 km uzaklıktaki Yakutsk şehri o kadar soğuk ki, -45 derecelerindeki hava, şehrin sakinleri için normal.Sıcaklık (ya da soğukluk mu desek) ortalamasının -40 derecelerde seyrettiği şehirde nüfus ise beklediğiniz kadar az değil.240,000 kişi şehirde yaşıyor.

Şehrin bu kadar popüler olmasının ana sebebi zengin yer altı kaynakları; dünya pırlanta rezervlerinin %20’si burada bulunurken, altın ve diğer kıymetli madenler açısından da zengin.

Öyleki, şehir periyodik tablodaki tüm elementleri barındırıyor ! Hatta efsaneye göre yaradılış tanrısı, dünyaya doğal kaynakları yaymak için gezerken, Yakutsk’a geldiğinde soğuktan elleri donmuş ve elindeki bütün elementleri buraya düşürmüş.

Koşullar burada hakikaten zorlu.Mesela kimse gözlük takamıyor, çünkü -50 derece soğuklarda gözlüğün metali veya plastiği derinize yapışıp, çıkartmaya çalıştığınızda derinizi söker.O kadar ki; sakinlerini şaşırtan en “sıcak” kasım ayını yaşayan Yakutsk’ta sıcaklık ortalaması -25 derecelerdeydi. Sokaklarda dolaşabilmek için, bir valiz kıyafeti üzerinize geçirip kat kat lahana gibi giyinmeniz şart.Direk cildinizle temas mümkün bile değil, zaten dışarıya çıkmanızdan itibaren birkaç dakika içerisinde yüzünüz donup, batmalar başlıyor. Eldivensiz gezmek diye bir şey söz konusu bile değil.Tahmin edersiniz ki; pazarda çarşıda göreceğiniz her şey dondurulmuş gıda,dondurulmuş süt, donmuş balık.

Sibirya standartlarına göre bile insan dışı soğuk burası. Millet güzel gözüküyor diye kürk giyer ya, burada kürk giymeme şansınız yok, kürk giymezseniz soğuktan ölürsünüz.Çoğu akademisyen burayı yaşanmaz, veya yaşanmaması gereken bir yer olarak söylese’de, yerli halkı burada doğduk burada ölürüz diyor.

 

Dünya’da Kullanılan En İlginç Yasaklar.

Doğal, Sade ve Zengin görünüm için Ahşap malzeme kullanımı

MONET’İN BAHÇESİNDEN…

Kitapseverler ‘Sosyal Ağ’ İle Biraraya Geliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here