Dünyanın En Pahalı Kentleri Belli Oldu !

0
352

Dünyanın en pahalı kentleri sıralamasına Asya ülkeleri damga vurdu. İstanbul ise pahalılıkta 16 sıra yükselerek 62. sıraya çıktı

İSTANBUL’DAN BÜYÜK SIÇRAMA

The Economist dergisinin araştırma birimi EUI (Economist Intelligence Unit) , ” Küresel Yaşam Maliyetleri 2017″ raporunu yayımladı. Rapora göre, dünyanın en pahalı 10 kentinin yarısı Asya’da yer alırken; Singapur ve Hong Kong sıralamada ilk ikideki yerlerini korudu. Listede İstanbul bu yıl 16 sıra birden yükselerek 62’nci sıraya çıktı. İstanbul‘un yaşam maliyeti endeksi 5 puan artışla 72 olarak gerçekleşti.

SİNGAPUR ‘EN PAHALI ŞEHİR’ ÜNVANINI KORUDU

Rapora göre dünyanın en pahalı kentlerinin büyük bir bölümü Asya’ya yer alması dikkat çekiyor. Singapur, en pahalı kentler sıralamasında üst üste dördüncü yıl da da ‘en pahalı şehir’ ünvanını korudu. Geçen yıl Hong Kong ile ikinci sırayı paylaşan Zürih ise bu yıl listede üçüncü sırada yer aldı. Son yıllarda Asya Bölgesi’ndeki şehirler nispeten daha pahalı hale geldiğinden bölge sıralamanın ilk 6 ilinin 5’inde ev sahipliği yapıyor. Kuzey Amerika’dan listeye giren tek kent New York olurken, listede kendisine 9’ncu sırada yer bulabildi. New York geçen yıl 7’nci sırada yer almıştı.

Dünyanın ‘en pahalı kentleri’nde ilk 10 şöyle sıralanıyor

1-) SİNGAPUR

2-) HONG KONG

3-) ZÜRİCH

4-) TOKYO

5-) OSAKA

6-) SEUL

7-)CENEVRE

8- ) PARİS

9-) NEW YORK

10-) KOPENHAG

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here