Doğu Ekspresi’nde Cinayet

1
308

Agatha Christie’nin en meşhur cinayet romanlarından biri olan Doğu Ekspresi’nde Cinayet, aradan geçen yılların ardından tekrar sinemaya uyarlandı. Film, karlı sahnelerdeki görsel şölen, başarılı oyunculuklar ve bazı detaylarıyla adından söz ettirmeyi başardı.

Spoiler Uyarısı!

Film ilginç bir başlangıç yapıp sizi Kudüs’e götürüyor. Kutsal bir objenin kaybı dosyası ile ilgilenen, Belçikalı, ünlü dedektif Herkül’e Poirot ile tanıştırıyor. Dedektifin sonraki durağına İstanbul’dan geçerek gidecek olması heyecanlandırıyor. 1930’lu yıllardaki İstanbul betimlemeleri ve bazı detaylar kafanızı karıştırsa gülümsemeden edemiyor insan. Olaylar dedektifin İstanbul ve Paris arasında sefer yapan ünlü Şark Ekspresi’ndeki yolculuğuyla başlıyor. Bir gece bir cinayet işleniyor. Amerikalı milyoner trende ölü bulunuyor. Ne yazık ki bu milyoner Johnny Depp. Kısa bir süre izleme fırsatı bulsak da bu role de çok yakışıyor elbette. Trenin düşen çığla birlikte kara saplanıp durması, Poirot’a yerel yetkililer duruma el koymadan önce cinayeti çözmesi için birkaç saat zaman veriyor ve kafa karıştıran detaylar birer birer su yüzüne çıkıyor…

Fragman

Hercule Poirot’yu, filmin yönetmeni de olan Kenneth Branagh canlandırırken, cinayete kurban giden Mr. Ratchett rolünde Johnny Depp, Mrs. Hubbard rolünde Michelle Pfeiffer, Pilar Estravados rolünde Penélope Cruz, Prenses Dragomiroff rolünde Judi Dench, Masterman rolünde Derek Jacobi, M. Bouc rolünde Tom Bateman, Kont Andrenyi rolünde Sergei Polunin, Gerhard Hardman rolünde Willem Dafoe, Hildegarde Schmidt rolündeyse Olivia Colman yer alıyor.

Ridley Scott’ın yapımcılığını üstlendiği filmin senaryo yazarı Michael Green, “Logan” ve “Blade Runner 2049”un da senaristi. Green, “American Gods” ve “Heroes” gibi bildik Amerikan dizilerinin de senaristi ve yapımcısı.

IMDb puanı:6.8

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here