Denizaltı Tarihi, Dünya tarihinin ilk savaşçı özelliği taşıyan ilk denizaltını Osmanlı Devleti yapmış

0
633
Rusya'ya ait nükleer denizaltı

Şimdi neden denizaltı diyeceksiniz. Bugun haberlerde ABD nükleer denizaltı KORE’de başlığını görünce denizin altına geçmişten gelen bir ilgiyi tekrar hissettim. O denizin altından gelen gergin anları özledim.Deniz güzel olduğu kadar içi karanlık ve değişik canlılarla dolu, bir o kadar da bilinmeyen sessiz ıssız bir su alanıdır.

Ne demiştik denizaltı, aynı zamanda denizaltı tiplerine baktığımızda nedense benim içimi bir endişe almakta ürperti sarmakta. Bununla ilgili ilerleyen günlerde üzücü gerçek bir hikayeyi sizlerle paylaşacağım.

Burdan konuya isabetle bahsedecek olursa bu haberi görünce şu denizaltı tarihini inceleyelim dedim ve farklı bilgilere ulaştım.

Mesela en çok şaşırdığım ilk torpido atan ve savaş amaçlı kullanılan denizaltını Sultan 2. Abdulhamid’in emri ile Osmanlı Devleti yaptırmış ve ilk kullanılan denizaltından savaş için kullanılan denizaltına kadar detayları aşağıda sizlerle zevkle payalaşıyorum.

  1. İlk kullanılabilen denizaltıyı 1620 YILINDA Hollandalı Fizikçi Cornelius Van Drebbel icat etmiştir.
  2. İlk denizaltının deneyimi İngiltere’nin Tames Nehri’nde yapıldı.Nehrin tam 5 metre altına kadar girmeyi başardı.
  3.  1653 yılında “François De Son” adlı bir Fransız aynı biçime sahip olan bir tekne ile başarılı denemelerde bulundu.
  4.  İngiliz olan Symons, 1720 yıllarında daha gelişmiş bir denizaltı üzerine çok çalıştı.
  5.  Osmanlının ilk denizaltısını 1719 yılında TAHTELBAHİR isminde Osmanlı İmparatorluğu zamanında Ser Mimar İbrahim Efendi yaptı.Bazı kaynaklara göre dünyanın gerçek anlamda ilk denizaltısı olan TAHTELBAHİR’ in içinde 4-5 kişi saatlerce kalabiliyordu.
  6.  İki buharlı geminin icadını yapan Amerika asıllı Robert Fulton bugünkü denizaltıların öncüsü olacak Nautilus  adında bir denizaltıyı 1800 yıllarında inşa etmeyi başardı. Bu yapmış olduğu denizaltıyı Fransız İmparatoru olan I. Napolyon’a hediye etti.
  7.  İngiliz olan W.Garett ilk buharlı denizaltısını 1880 yıllarında inşa etti. Fakat bu denizaltı su içerisinde fazla ilerleyemiyordu. Ancak İsveçli mühendis Nordenfelt, GArett’in geliştirmiş olduğu denizaltını geliştirerek su altından hiç çıkmadan 17 milgitmesini sağladı.
  8.  Dünya tarihinin ilk savaşçı özelliği taşıyan ilk denizaltısı 6 EYLÜL 1886 da suya indirilen ve ABDULHAMİD’dirSultan II. Abdülhamid emir vererek, İngiletere’den İngiliz Mühendis William Garrett’i çağıttı. 3’er torpido atan 2 denizaltı yapılmasını istedi.Haliç tersanelerinden kısa sürede Türk işçilerinde katılımıyla Abdülhamid ve Abdülmecid isimli iki denizaltı yapıldı. Bu denizaltılardan biri Üsküdar açıklarında demirletilmiş eski bir vapura tam isabet torpido atışı gerçekleştirdi. Bu dünyada hedefe isabetli atış yapabilen ilk denizaltı olarak tarihi geçti.
  9. 1888 yıllarında elektrik gücü ile seyreden  Cymont adlı 55 beygir gücünde olan ilk denizaltıyı Fransızlar yaptılar.Daha sonra Fransızlar saatte 15 mil yapan ve ağırlıkları 250 tona kadar çıkabilen denizaltılar yaptılar.
  10. Birinci Dünya Savaşı ile İkinci Dünya Savaşı arasında geçen sürede denizaltı gelişimi baya ilerledi. 1931 yıllarında İngiliz Sir Vilkins Nautilus adını verdiği deniz altısı ileKuzey Buz Denizine kadar keşif gezisinde bulundu.

Sonuç olarak baktığımızda İkinci Dünya Savaşı yıllarında denizaltılarda Diesel Motoru uygulanmaya başladı.17 Ocak 1955 yıllarında ilk atom denizaltısı Amerikalılar tarafından üretilmeye başlandı.

Sonraki yıllarda Amerika, Rusya, Fransa, İngiltere günümüze kadar atom gücü ile çalışan denizaltılar yapmaya devam ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here