Dahilerin Günlük Rutinleri

0
88

Dahiler, dünya tarihine her anlamda yön veren, üstün yetlere sahip insanlardır. Bu insanlar yüksek algıları, kolay anlama kabiliyetleri, anladıklarını hemen yorumlayabilme ve analiz yapabilme yetileriyle normal bir insana göre çok farklı bir zihin yapısına sahiptr. Bununla birlikte dahi olarak doğan bir insan, bu dehasını doğru yönlendiremediği takdirde sahip olduğu becerileri zamanla kaybedebilecektir. Bundandır ki tarihe damgasını vurmuş, tarihe yön vermiş pek çok dehanın hayatlarını planlayıp programladıklarına şahit oluruz. Düzenli günlük hayat bu dahilerin önemli özelliklerinden biri olup, bu konunun üzerine eğilmeli ve mutlaka gerekli çıkarımların yapılması gereklidir. O halde bazı dahilerin günlük rutinleri üzerinden düzenli günlük hayata ilişkin bazı çıkarımlar yapmak gerekir.

Alman klasik müzik bestecisi Ludwig Van Beethoven düzenli bir uykunun ardından güne mutlaka kahve ile başlardı. Dinç olmak için önem verdiği bu kahvesini büyük bir özenle hazırlayan Beethoven, fncan başına 60 kahve çekirdeği olmasına büyük özen gösterirdi. Kahvesinin ardından beste çalışmalarına geçen Beethoven, bunun ardından güzel bir akşam yemeği yer, ardından yaptığı yürüyüş ve okuma çalışmalarını takiben uyurdu. Görüldüğü gibi düzenli günlük hayat, Beethoven için söz konusu olan bir durumdu.
Düzenli günlük hayat için örnek alınabilecek önemli bir deha da Rus klasik müzik bestecisi Pyotr Ilyich Tchaikovsky’dir. Tchaikovsky, güne okuma çalışmalarıyla başlar, yürüyüşle devam eder ve besteleri için kısa bir süre ayırıp öğle yemeğini yerdi. Takiben uzun bir yürüyüş yapan Tchaikovsky, beste çalışmalarına devam eder ve aile-arkadaş buluşmaları ile günü tamamlardı. Buradan hareketle sporun ve sosyalleşmenin Tchaikovsky’nin hayatında önemli bir yer tutuğunu söylemek mümkün olacaktr.
Psikanaliz kuramının kurucusu olarak kabul edilen Avusturyalı nörolog Sigmund Freud de düzenli günlük hayat ile ilgili önemli örnekler sunmaktadır. Güne mutlaka kahvaltı yaparak ve sakal traşı olarak başlayan Freud, Viyana’da hızlı bir yürüyüş yapardı. Ardından hastalarına zaman ayırır ardından eşi veya kızıyla yürüyüş yaparak zinde kalırdı. Buradan hareketle sporun ve güne iyi bir beslenmeye başlamanın önemine vurgu yapmak gerekecektr.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here