Çok Konuşulan Salda’nın Bilinenleri-Bilinmeyenleri

2
671

Salda, Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan, ölçülebilen 187 metre derinliğiyle Türkiye’nin hem en derin hem de en temiz gölü. Göl, Denizli Çardak havaalanından yaklaşık 47 km, Burdur merkezden 77 km uzaklıkta. 

Yapılan araştırmalarda; Salda’nın, çeşitli tektonik hareketlenmelere  maruz kaldığı ortaya çıkmış. Doğal yapısının bozulmaması için göl ve çevresi, 1989 yılından beri birinci derece doğal sit alanı olarak korunuyor. Göl, magnezit üretmeye hala devam ediyor.

Gölün ünü ülkemizde yeni yayılmaya başlasa da bundan seneler önce , Salda Gölü’nde araştırma yapan, İskoçya’nın Glasgow Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mike Russel, İngiliz yayın kuruluşu BBC’den üç kişilik ekiple Salda Gölü’nde televizyon çekimi yapmış. Prof. Russel, dünya üzerinde, Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan iki yer bulunduğunu, bunlardan birisinin Kanada’nın kuzey bölgesinde, diğerinin de Salda Gölü’nde olduğunu kaydetmiş.

Gölün çevresi 44 km uzunluğunda ve her tarafı görmeye değer güzellikte. Yapılaşmadan korunmayı başaran gölün bakir kalan kıyılarının haricinde, batı kıyısında minik bir tesis, kiralanabilen bungalov evler var. Aynı zamanda karavan veya çadırınızla konaklayabileceğiniz ağaçlık alanlar ve günübirlikçiler için piknik alanı da mevcut. Çadırı oradan kiralamak da seçenekler arasında.

Aynı zamanda; göl, çeşitli balık türlerine, gölün çevresindeki ormanlar da bazı yabani hayvanlara ev sahipliği yapıyor.

Gölün bu kadar popülerleşmesinin nedeni ise; bol magnezyumlu bembeyaz kumu ve turkuaz renkteki sodalı, bol mineralli berrak suyu.

Şimdilerde suyun çeşitli cilt problemlerine iyi gelmesinin konuşulmasının yanında, yerel halktan edindiğimiz bilgilere göre zamanında çobanlar da sürülerini göle sokuyormuş uyuz hastalığına karşı.. 🙂

Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan göle girmek ise aslında tehlikeli ve yasak. Çünkü suya girilen yerdeki kumun killi yapısı sizi balçık gibi içine çekiyor. İlerledikçe bu sorundan kurtulsanız da aniden derinleşebilen gölde hemen hemen her sene boğulanlar oluyormuş. Bunlara rağmen gölün yumuşak temiz suyu insanlarımızı kendine çekmeye yetiyor. Yine de yüzme bilmeden girmemekte ve çok ileriye gitmemekte fayda var.

Son bir değerlendirmeyle, güzelliğiyle kendine hayran bırakan Salda Gölü, şimdilerde önemli günler için fotoğraf çekimlerinde de popüler bir yer olarak karşınıza çıkabilir…

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here