CHP Genelbaşkanından beklenen Açıklama geldi.

0
416

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Referandum sonucu ilk basın açıklaması;


“Sandığa giden tüm yurttaşlarıma içten teşekkürlerimi sunuyorum.”
“Eşit olmayan koşullarda bir referandum gerçekleştirdik. Ama bizde demokrasiye sahip çıkmak için elimizden gelen çabayı sarf ettik. ‘Evet’i savunanlar hukuk dışına çıktılar. Bir grubun, bir ailenin anayasası değil diyorduk.”
“Toplumun en az yüzde 50’si ‘Hayır’ diyor. Bu gerçek önümüzde dururken siyasi kuruma bir görev düşüyor. Anayasayı toplumsal uzlaşı metnine dönüştürmek.”
“Hukuk devleti kavramı çok önemli. Parlamentolar yasa yaparlar her vatandaş uymak zorundadır. Yasalara uyulmazsa hukuk devleti yara alır.”
“YSK, üzülerek ifade ederim ki bu referandumu tartışmalı hale getirdi. Çok açık ve net tartışmaya yer vermiştir. Üzerinde mühür bulunmayan zarflar geçersiz sayılır. Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü olmayan zarflar geçersiz sayılır. Arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları geçersiz sayılır. YSK bunları geçerli hale getirdi.”
“YSK’ya şunu soruyorum. Hiçbir kurum kendisini parlamentonun üstünde göremez. Ama siz oturuyorsunuz bir kişinin itirazı üzerine bunları geçerli sayıyorsunuz. Kendinizi nasıl parlamentodan üstün görüyorsunuz. Maç yapılırken kural değişmez. YSK maçın ortasında kuralları değiştiriyor. Üstelik maçın ortasında değiştiriyor. YSK bu referanduma gölge düşürmüştür. Hukuksal açıdan kamu vicdanı açısından tartışmalı hale getirdiler. Aklın alacağı şey değil. Biz büyük bir milletiz içeride ve dışarıda güçlü olmak isteriz. Gücümüzü hukuktan almalıyız. Bunu sonuna kadar takip edeceğiz.”

CHP Genel Merkezi Önünde bulunan vatandaşlardan istifa sesleri

İçeri girilmesine izin verilmeyen parti üyeleri de seslerini duyurmak ve tepkilerini ortaya koymak üzere genel merkez önünde protesto gösterisi yaptı. CHP’lilerin ‘Kılıçdaroğlu istifa’ sloganıyla yaptığı protesto bir partilinin cep telefonuna da böyle yansıdı.

MUHTEMEL ADAYLAR KİMLER?

CHP kulislerinde şimdilik, genel başkan adaylığı için üç isim konuşuluyor. Bunlardan ilki

Muharrem İnce :  Daha öncede adaylığını açıklamış olan, mevcut yönetimi başarısız bulan çıkışlarıyla referandum sürecinde de mevcut yönetimi eleştiren videosu gündeme düşen Yalova Milletvekili Muharrem İnce ‘nin aday olması kulislerde geçen bilgiler arasında

muharrem ince ile ilgili görsel sonucu

Muharrem İnce’nin Referandum sürecinde Ak Partililer tarafından yayımlanan videosu

https://www.youtube.com/watch?v=Vy46ABBDyIA

Gürsel Tekin; Kemal kılıçdaroğlu ‘nun yol arkadaşı olan ve teşkilatların sevdiği, teşkilatlar üzerinde ağırlığı olan Gürsel Tekin’inde ismi kulislerde geçen isimlerden birisi ama kılıçdaroğlu’na yakınlığı sebebiyle bu sürece sıcak bakmıyor.

gürsel tekin ile ilgili görsel sonucu

Mustafa Balbay ; İzmir milletvekili Mustafa Balbay’da kulislerde ismi geçen diğer başkan adayları arasında.

balbay ile ilgili görsel sonucu

YSK Başkanı Güven’den Oy Pusulaları hakkında açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sistemi seçimi, Referandum sonuçları sonrası Liderlerlerin Yorumları

16.04.2017 Referandum Sonuçları

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here