Çağımızın Problemi OBEZİTE

0
810

Çağımızın önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite Dünya Sağlık Örgütü‘nün raporunda vücutta fazla yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu olarak tanımlanmaktadır.
Obezite son zamanlarda artan, insüline bağlı olmayan şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp damar hastalığı, karaciğer yağlanması, adet düzensizlikleri, safra kesesi hastalığı, bazı kanser türleri gibi ciddi komplikasyonlara neden olan ve mutlaka tedavi edilmesi gerekilen bir hastalıktır.
Obeziteyi belirlemek için Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflandırması kullanılmakta ve genellikle Beden Kitle indeksi (BKI) esas alınmaktadır. BKI, bireyin kg cisinden vücut ağırlığının, metre cisinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle (BKI=kg/m2) elde edilen bir değerdir. BKI boy uzunluğuna göre vücut ağırlığını değerlendiren bir gösterge olup, vücutta yağ dağılımı hakkında bilgi vermemektedir. BKI’ye göre yetişkinlerde zayıflık, fazla kiloluluk ve obezite sınıflandırılması aşağıdaki tablodaki gibidir.

Beden kitle indeksi 30 ve üzeri olan bireyler obez olarak tanımlanmaktadır. Fakat obeziteye bağlı risk yalnızca şişmanlığın derecesi ile değil, yağ dokusunun vücuttaki dağılımı ile de ilgilidir. Bölgesel yağ dağılımı genetik olarak erkek ve kadınlarda farklılık göstermektedir Erkek tipi obezitede yağ; vücudun üst bölümünde, bel, üst karın ve göğüs bölgelerinde (elma tip) toplanmaktadır. Kadın tipi obezitede ise yağ; vücudun alt bölümünde, kalça, uyluk ve bacaklarda (armut tip) toplanmaktadır. .Karın bölgesindeki yağ miktarını yansıtan basit yöntemlerden bir tanesi ve en çok kullanılanı bel çevresi /kalça çevresi oranıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre belin en dar kısmından kalçanın ise en geniş kısmından alınan ölçümlerin oranı kadınlarda 0.85’den ve erkeklerde 1’den fazla ise obezite olarak kabul edilmektedir. Tek başına bel çevresi ölçümü de karın bölgesindeki yağ dağılımı ve sağlığın bozulmasında önemli ve pratik bir gösterge olarak kullanılmaktadır. Erkeklerde 94 cm, kadınlarda 80 cm ve üzerinde olması obezitenin en büyük habercisidir.

 

 

 

 

 

 

 

Obezite gün geçtikçe artan ve vücudumuzun neredeyse tüm organlarını olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olup nedeni de en az tedavisi kadar önem taşır. Bunun için belirtilen değer dikkate alınarak, obezite seviyeniz belirlenebilir. Bir uzman yardımıyla nedenini tam olarak belirledikten sonra, obeziteden sadece estetik kaygı sebebiyle değil, birçok önemli hastalığa sebep olduğu düşünülerek tedavi planlanmalıdır.Geçmişten gelen yanlış beslenme alışkanlıkları terk edilip, yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilerek, egzersiz ve diyet tedavisiyle en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır.

 

Sonuç olarak ilerleyen teknoloji, uykusuzluk, hazır besin tüketiminin yaygınlaşması, hareketsizlik, artan stres, obezite için ciddi bir zemin hazırlar. Sağlıklı bir toplum için, bedenimize ve ruhumuza gerekli özeni göstermeli, obezitenin farkında olup obeziteyle savaşmalayız. Sağlıkla kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here